VIEME PRVÍ: Putin varoval Macrona pred neuváženými krokmi v Sýrii
Šéf Kremľa dnes varoval Paríž pred akýmikoľvek “neuváženými a nebezpečnými” krokmi v Sýrii. Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa v telefonickom rozhovore s Vladimírom Putinom vyslovil pre intenzívnejší dialóg s Moskvou. Informujú obe prezidentské kancelárie.


Putin reagoval na hrozby Západu vojenskou odplatou za údajný chemický útok v sýrskom meste Duma z minulej soboty. Západ z neho viní sýrsky režim, ktorý podporuje Moskva.

“Hlavné je vyvarovať sa akejkoľvek neuváženej a nebezpečnej akcie, ktorá by bola flagrantným porušením Charty OSN a ktorá by mala nepredvídateľné dôsledky,” uviedol Kremeľ vo vyhlásení po telefonickom rozhovore oboch štátnikov

Podľa Kremľa obaja prezidenti nariadili ministerstvám obrany a zahraničia vo svojich krajinách, aby udržiavali vzájomnú intenzívnu komunikáciu s cieľom znížiť napätie okolo situácie v Sýrii.

Marcon sa vyslovil pre intenzívnejší dialóg s Moskvou ohľadom Sýrie a vyjadril obavy zo zhoršenia situácie. “Prezident republiky vyzval na zachovanie a zintenzívnenie dialógu s Ruskom s cieľom vniesť do Sýrie naspäť mier a stabilitu,” uviedol Elyzejský palác.

Macrona dnes vyjadril poľutovanie nad tým, že Rusko tento týždeň využilo svoje právo veta pri hlasovaní Bezpečnostnej rady OSN o návrhu, ktorý požadoval vytvorenie medzinárodného nezávislého orgánu na vyšetrenie zodpovednosti za chemické útoky v Sýrii. Podľa Macrona to zabránilo jednotné a rozhodné reagovanie na útok.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies