VIEME PRVÍ A VČAS: Babišova vláda dôveru nezískala, za hlasovali len poslanci ANO
Poslanecká snemovňa v dnešnom hlasovaní nevyslovila dôveru vláde premiéra Andreja Babiša z hnutia ANO. Proti bolo 117 poslancov zo 195 prítomných, za ich bolo 78. Hlasovaniu predchádzala približne hodinu a pol dlhá debata, v ktorej však žiadna zo strán nezmenila už vopred oznámené stanovisko na hlasovanie. Všetky strany okrem hnutia ANO boli proti návrhu, Premiér Babiš tak musí po neúspešnom zostavenie vlády podať demisiu. Informuje český portál E15.cz.

Rokovania bolo minulý týždeň nečakane prerušené schôdzou mandátového a imunitného výboru, ktorý sa zaoberal kauzou Bocianie hniezdo. Tá ovplyvnila aj dnešné hlasovanie, výbor dnes odporučil vydať Andreja Babiša a Jaroslava Faltýnka na trestné stíhanie.

Piráti a Starostovia navrhovali, aby vyslovenie dôvery alebo nedôvery predchádzalo hlasovanie o vydaní na stíhanie. K tomu však nedošlo. Formovaniu vlády Andreja Babiša predchádzalo niekoľkotýždňové vyjednávanie, ktoré však neprinieslo konkrétne koaličnú podporu od ostatných strán.

Andrej Babiš sa teda rozhodol pre zostavenie menšinovej vlády, ktorá sa skladá z doterajších ministrov ANO a odborníkov. O vyslovenie dôvery žiadali na základe programového vyhlásenia, v ktorom Babiš sľúbil reflektovať programy jednotlivých strán.

Prezident Miloš Zeman menoval Andreja Babiša premiérom 6. decembra, sľúbil pritom, že dá Babišovi celkom tri pokusy bez ohľadu na to, či získa väčšinu v Poslaneckej snemovni. Minulý týždeň však hlava štátu svoju podmienku zmenila. V ďalšom hlasovaní o dôvere bude musieť Babišova  vláda získať minimálne 101 hlasov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies