VIEME PRVÍ A VČAS: Česká poslanecká nemovňa vydala Babiša s Faltýnkem na trestné stíhanie
Premiér a predseda hnutia ÁNO Andrej Babiš bol spolu s prvým podpredsedom Jaroslavom Faltýnkem vydaný polícii na trestné stíhanie v kauze údajných dotačných podvodov farmy Bocianie hniezdo. Rozhodlo o tom 111 poslancov, proti bolo 69, a to výhradne z klubu ANO. Naopak samotní obvinení hlasovali pre svoje vydanie.

Snemovňa vydala oboch obvinených  už pred voľbami, teraz musela kvôli ich znovuzískaniu imunity hlasovať znovu. Babiš navyše čelí aj podozreniu z poškodzovania finančných záujmov Európskej únie. Obaja poslanci zhodne tvrdia, že sa žiadneho trestného činu nedopustili. Dodávajú, že ide o politickú kauzu. Polícia pošle obom poslancom rozhodnutie o pokračovaní trestného stíhania až potom, čo dostanú prokurátori vyrozumenie snemovne. Vedľa Babiša a Faltýnka polícia stíha aj deväť ďalších ľudí, medzi nimi je napríklad aj premiérovho manželka Monika Babišová a jeho dve deti z prvého manželstva.

Žiadny zo zástupcov ÁNO rozhodnutie Snemovne nekomentoval. Ešte pred hlasovaním ale Babiš okrem iného vyhlásil, že je v Česku možné objednať si na zákazku trestné stíhanie. To hovorca policajného prezídia Iveta Skupień odmietla.

“Takýto výrok ohrozuje dôveru verejnosti v prácu a nezávislosť polície a ďalších orgánov činných v trestnom konaní. Odmietame, že by si v Českej republike bolo možné objednať trestné stíhanie na zákazku,” uviedla Skupień.

Zástupcovia opozície sa zhodujú na správnosti vydania oboch čelných predstaviteľov hnutia ANO. “Napriek obštrukciám, ktoré sa opakovane objavovali, sa nám podarilo dosiahnuť to, že postup bude úplne spravodlivý, tak ako to majú všetci občania,” povedal napríklad šéf poslaneckého klubu Pirátov Jakub Michálek.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies