VIEME PRVÍ A VČAS: Erdogan a Putin sa dohodli na cene protiraketového systému S-400

Na spoločnej tlačovej konferencii v Ankare prezidenti Recep Tayyip Erdoğan a Vladimir Putin oznámili dohodu o dodávke protiraketového systému S-400. Informuje portál cagdasses.com.

„Obchod je hotový, dohodli sme sa,“ ukázal turecký prezident zmluvu o dodávke protiraketového systému S-400.

„Niektoré kruhy chceli prerušiť turecko-ruskú spoluprácu, ale naše vzťahy úspešne prekonali aj aféru s jedom. Naše obchodné aliancie prekoná každú provokáciu, spojenie je silnejšie ako železo, „povedal Erdogan.

„Zrýchlili sme výrobu a dohodli sa na cenách, čo je nesmierne dôležité,“ uviedol ruský prezident a dodal, že rozhodnutie o zrýchlenie dodávok bolo iniciované zo strany Ankary.

Ďalej Putin uviedol, že strany si určili priority vojensko-technickej spolupráce. Perspektíva ďalších dodávok zbraní do Turecka bude podrobne diskutovať na nadchádzajúcom zasadnutí príslušnej medzivládnej komisie. Okrem toho prezident Putin dodal, že k dnešnému dňu neexistujú žiadne prekážky pre spoločnú výrobu komplexov.

„Náš obchodný objem s Ruskom, v porovnaní s predchádzajúcim rokom sa zvýšil o 32 percent podľa našich výpočtov a presiahol 22 miliárd dolárov. Naše ciele sú ale oveľa vyššie, chceme dosiahnuť objem 100 miliárd dolárov. Služby a investičné dohody, ktoré budú uzavreté pri tejto príležitosti, ako dúfam, tak cieľ 100 miliárd môžu splniť, „zdôraznil Erdogan.

„Chceme dokončiť Akkuyu jadrovú elektráreň do roku 2023. Bude to investícia, ktorá bude vyššia ako 20 miliárd dolárov. V roku 2017 počet ruských turistov dosiahol 4,7 milióna, to je najviac turistov prichádzajúcich do Turecka. V budúcom roku sa očakáva, že Turecko navštívi 6 miliónov turistov z Ruska. Naším prianím je obnovenie bezvízového styku, „pokračoval turecký prezident.

„Jedná sa výlučne o obchodné záležitosti, ktoré sú vyriešené na úrovni hospodárskych subjektov. Nemáme k tomu žiadne vojenské a politické podmienky a neexistujú žiadne obmedzenia,“ povedal Putin na tlačovej konferencii.

„Zdieľame rovnaké obavy týkajúce sa mnohých základných otázok o Sýrii s našimi ruskými priateľmi. Budeme priebežne informovať pána Putina o činnosti v Afrine, „povedal k situácii v Sýrii Erdogan.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies