VIEME PRVÍ A VČAS: Porošenko má v Nemecku problém s transparentnosťou. Porušil zákon o praní špinavých peňazí
Prezident Ukrajiny Petro Porošenko porušil nemecký zákon o boji proti praniu špinavých peňazí, lebo nebol zanesený do registra majiteľa závodu v Nemecku, ktorý riadia ním menovaní manažéri. Informuje DEUTSCHE WELLE vo svojej investigatívnej reportáži.

Z prešetrovania vyplýva, že vedúci pracovníci Porošenkovho poľnohospodárskeho agroholdingu riadi spoločnosť Interstarch GmbH, pod ktorou je výrobňa škrobu v Elsteraue na východe Nemecka.

Ako Deutsche Welle poznamenala, offshorový škandál “Panama papers” urýchlil vlani vznik nemeckého registra transparentnosti majiteľov firiem, ktorý vyžadovala smernica EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí.

Nemecká továreň je súčasťou Porošenkova poľnohospodárskeho podniku “Ukrprominvest-Agro”. Akonáhle sa stal register dostupný novinárom, sa DW rozhodla zistiť, aké mená sa skrývajú za spoločnosťami z Cypru a Britských Panenských ostrovov, na ktorá je prostredníctvom Interstarch GmbH zapísaná továreň v Elsteraue. Ukázalo sa, že ukrajinskí investori nevložili majetok do registra, a tým porušili nemecký zákon o boji proti praniu špinavých peňazí.

Spoločnosť Interstarch GmbH mala zo zákona pred 1. októbrom minulého roka zaniesť do registra transparentnosti mená svojich vlastníkov. Oficiálne je vlastníkom menšinového podielu v spoločnosti Interstarch GmbH Interstarch Ukraine člen Porošenkovej holdingovej spoločnosti Ukrprominvest-Agro.

V lete roku 2016 kúpila 24,95% akcií spoločnosti Interstarch GmbH. Predajcom bola cyperská spoločnosť Camarina Limited – hlavná spolumajiteľka závodu s podielom 75,05%.

Za majiteľa cyperskej firmy sa označuje dlhodobý manažér Porošenovho “Roshenu” Sergej Zajcev, poukazuje článok.

Pred dvoma rokmi povedal novinárom, že vlastníkom spoločnosti, ktoré majú nemecký závod je Cyprus Camarina Limited a jej materská spoločnosť Euro Business Investments Ltd z Britských Panenských ostrovov.

Správcova spoločnosti Interstarch GmbH mali teda do registra transparentnosti zapísať mená Zajceva a Porošenka.

Ako DW zistila, Zajcev odovzdal riadenie nemeckej továrne Porošenkovmu poľnohospodárskemu podniku, a teda Interstarch GmbH je riadená manažérmi ukrajinského prezidenta.

V čele dozornej rady je generálny riaditeľ nemeckej firmy “UPI-Agro” Eugene Saenko. Jeho zástupcom je riaditeľ spoločnosti “Interstarch Ukrajina” Andrian Krjačok. Na základe týchto skutočností je Porošenko vlastníkom v súlade s právnymi predpismi, aj keď má iba podiel 24,95%.

V daňovom priznaní Porošenko podanom na Ukrajine, nie je tiež žiadny údaj, že je vlastníkom nemeckej spoločnosti.

Zároveň je spoločnosť Interstarch Ukraine, ktorá vlastní menšinový podiel v spoločnosti Interstarch GmbH, uvedená v deklarácii prezidenta. Porošenkova manželka Marina v roku 2015 poberala v tejto spoločnosti plat.

Za porušenie predpisov vlastníkov nemeckého zákona o boji proti praniu špinavých peňazí je pokuta vo výške až 100 tisíc eur, v prípade opakovaného porušenia – až na jeden milión eur, dodali DW.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies