VIEME PRVÍ A VČAS: Rakúsko podá žalobu proti rozšíreniu maďarskej jadrovej elektrárne Paks.
Oznámil to ministerstvo životného prostredia v pondelok. Informuje o tom Die Presse.

Spolková vláda podá sťažnosť na neplatnosť proti rozhodnutiu Európskej komisie. “V posledných týždňoch sme túto činnosť veľmi pozorne preskúmali a dospeli sme k záveru, že existujú dostatočné dôvody,” uviedla ministrka životného prostredia Elisabeth Köstinger.

Jadrová energia nie je “udržateľnou formou výroby energie a žiadnou odpoveďou na zmenu klímy”, povedala ministerka životného prostredia ÖVP, ktorá oznámila, že chce “bojovať” za túto pozíciu. Bol to “absolútne nesprávny signál, keď sú dotácie na výstavbu jadrových elektrární klasifikované Európskou komisiou ako neškodné”, ďalej zdôraznila Köstinger.

Konkrétne plánované súdne konanie podľa ministerstva životného prostredia je o tom, že Rakúsko spochybňuje, že “propagácia slúži spoločnému záujmu”.

Iba v tomto prípade by sa povolila podpora jadrovej energie. Vzhľadom na rozhodnutie veľkého počtu členských štátov nevyrábať jadrovú energiu alebo upustiť od výroby jadrovej energie je otázne, či by podpora výstavby jadrových reaktorov mohla byť v spoločnom záujme EÚ. Rakúsko okrem toho pochybuje o tom,  že Maďarsko naplnia aj energetické potreby z iných zdrojov. Okrem toho sa z strany Rakúsko “problematické” považuje aj absencia formálnej verejnej súťaže. Pripomeňme, že Paks je predovšetkým ruským projektom v Maďarsku a vyvoláva aj bezpečnostné geopolitické otázky.

Európska komisia minulý rok poskytla štátnu pomoc Maďarska na rozvoj atómovej elektrárne Paks. Maďarsko plánuje investičnú pomoc na výstavbu dvoch nových reaktorov. Týmto sa nahradia súčasne prevádzkované štyri reaktory, ktoré boli postavené v 80. rokoch minulého storočia. 25. februára končí lehota na podanie žaloby o neplatnosť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies