Spriahlo sa ministerstvo vnútra za Kaliňáka s vietnamskou komunistickou tajnou službou pri únose Trinh Xuan Thanh?

Tri dni po únose Trinh Xuan Thanh 26. júla 2017 niekoľko podozrivých z Prahy odcestovalo do Bratislavy v prenajatom aute. Auto bolo zaparkované na parkovisku hotela Bôrik – to je to, čo ukazujú údaje GPS. Hotel je pod slovenskou vládnou administratívou a práve v deň, keď tam boli podozriví, sa konalo v Bôriku pracovné stretnutie  vietnamských a slovenských politikov medzi nimi aj za účasti Róberta Kaliňáka. Na stretnutí sa zúčastnil aj vietnamský komunistický minister verejnej bezpečnosti, La Lam a generál Hung – hlavný podozrivý a údajný vodca únosu. S informáciami prišiel denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Politickí analytici veria, že únos Trinh Xuan Thanh bol výsledkom boja o moc v Komunistickej strane Vietnamu. Trinh vlastne urobil prudkú kariéru vo svojej domovskej krajine, píše MORTEN FREIDEL  na Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Podľa jeho tvrdení bol Trinh Xuan Thanh  predsedom predstavenstva a predsedom štátnej stavebnej spoločnosti. Trinh bol považovaný za dôverníka bývalého predsedu vlády a reformátora Nguyena Tan Dunga a dokonca námestníka ministra priemyslu a obchodu.

Na 12. kongrese Komunistickej strany v januári 2016 stratili reformátori orientovaní na Západ svoje pozície  v boji proti  konzervatívnemu komunistickému politickému krídlu a Trinh padol do nemilosti. Vietnamská polícia odvtedy vzniesla proti nepohodlnému funkcionárovi obvinenia  z niekoľkých hospodárskych zločinov.

Trinh utiekol cez Laos a Thajsko do Turecka a prišiel do Nemecka v auguste 2016 s diplomatickým pasom. Žiadal tam o azyl. Avšak vietnamská polícia to nedovolila. Niekoľkokrát vyzvala nemecké úrady, aby vydali Trinha. Vysoko postavení vietnamskí politici sa dokonca venovali téme na okraji summitu G20 v Hamburgu. A nakoniec, v lete sa začali plány únosu.

Veľvyslanec vietnamskej republiky v Berlíne zohráva tomto osobitnú úlohu. Vedúci zamestnanec podľa vyšetrovateľov pomohol zahladiť stopy. Príbeh popisuje udalosti v Berlíne v hotely Sheraton.

Pre Slovensko je však dôležitá iná časť textu, v ňom sa píše:

Dokonca aj na Slovensku vidieť stopy vietnamskej komunistickej tajnej služby. Tri dni po únose 26. júla 2017 niekoľko podozrivých z Prahy odcestovalo do Bratislavy v prenajatom aute. Auto bolo zaparkované na parkovisku hotela Bôrik – to je to, čo ukazujú posledné údaje GPS. Hotel je pod slovenskou vládnou administratívou a práve v deň, keď tam boli podozriví, sa konalo na Bôriku pracovné stretnutie vietnamských a slovenských politikov. Na stretnutí sa zúčastnil vietnamský minister verejnej bezpečnosti, La Lam a generál Hung – hlavný podozrivý a údajný vodca únosu. Rokovali aj s Róbertom Kaliňákom.

 

Čítajte tiež: 

Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?