VIEME PRVÍ A VČAS: Turecko údajne použilo chemické zbrane. Na Afrín dopadli toxické látky, tvrdia lekári
Niekoľko civilistov zo severosýrskej oblasti Afrín vykazuje po útoku tureckej armády známky otravy plynom. Informovala o tom kurdská tlač, sýrska štátna agentúra SANA aj exilová Sýrska organizácia pre ľudské práva (SOHR). Ankara informáciu poprela, dôkazy nemajú ani USA.

 

Turecko od 20. januára cieli v Afríne na tamojšie kurdské milície YPG, ktoré označuje za teroristov napojených na tureckú Stranu kurdských pracujúcich (PKK). Ankara považuje PKK za teroristickú organizáciu. Kurdi s PKK vedú na juhovýchode Turecka už vyše 30 rokov ozbrojený boj za autonómny Kurdistán.

Podľa kurdských lekárov trpí šesť ľudí pocitom nedostatku vzduchu, zvracaním a vyrážkou. Agentúra SANA uviedla, že turecké jednotky vypálili v noci na dnes niekoľko striel obsahujúcich “toxické látky” na jednu z dedín v oblasti Afrínu blízkosti tureckých hraníc.

Videozábery z miestnej nemocnice ukázali osoby vybavené kyslíkovými maskami, ktoré ale inak nevykazovali symptómy otravy plynom, ako napríklad zvracanie, píše AP. Hovorca amerického ministerstva zahraničia Heather Nauertová uviedla, že Spojené štáty správy o údajnom použití chemických zbraní zaregistrovali. “Nemáme však žiadne informácie, ktoré by ich potvrdzovali. Nedala vyzývame k zdržanlivosti a k ​​ochrane civilistov v oblasti Afrín,” dodala.

Turecká armáda použitie medzinárodne “zakázanej munície” počas operácie v Afríne poprela. Použitie chemických zbraní v Sýrii dnes odmietol aj turecký diplomatický zdroj agentúra Reuters, ktorá obvinenie označila za propagandu. “Sú to neopodstatnené obvinenia, Turecko nikdy nepoužilo chemické zbrane. Na civilistov berieme počas operácie … maximálny ohľad,” povedal agentúre činiteľ.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies