VIEME PRVÍ A VČAS: Zlodeji rezignujte, volali tisíce demonštrantov pred rumunským parlamentom
Desaťtisíce Rumunov včera vyšli do ulíc Bukurešti vyjadriť svoj nesúhlas s legislatívou, ktorá reformuje justícii a znemožní stíhať korupciu v najvyšších poschodiach politiky. Napriek mrazu a sneženie sa zišlo na tridsať tisíc ľudí, píše nemecká televízia DW, Euronews píšu o 50 tisícoch.

Protestujúci sa zišli na Univerzitnom námestí v centre hlavného mesta, dav pokojne pochodoval až k budove parlamentu. Demonštranti volali heslá “zlodeji, zlodeji!” Alebo “Rezignujte!”. Neprostestovali iba mladí ľudia, zišli sa rôzne vekové aj sociálne skupiny naprieč celou spoločnosťou.

Server Balkan Insight dodáva, že niektorí ľudia dorazili do Bukurešti stovky kilometrov len kvôli demonštrácii. Menšie protesty sa odohrali aj v mestách Cluj, Timisoara, Constanta, Bacau, Sibiu a Iasi.

Krajina má novú premiérku, čelí ale stále starým problémom. Prezident Klaus Iohannis minulý týždeň do úradu premiérky menoval Viorica Dancilaovou, ktorá pracovala ako sudkyňa v Európskom parlamente. Bývalý predseda vlády Mihai Tudose rezignoval kvôli nezhodám s vládnucou sociálnou demokraciou (PSD).

Skupiny demonštrantov ale aj na niektorých miestach prekonali policajné zátarasy a stretli sa s políciou.

Premiérka opakovane nové reformy bráni s tým, že mení anti-korupčné zákony. Podľa kritikov ale sa vďaka nim práve korupcia v najvyšších poschodiach politiky rozšíri.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies