Viktor Orbán hovorí, že rozsudok voči jeho krajine je už v europarlamente napísaný
V Európskom parlamente sa v utorok začína zasadnutie, na ktorom môžu poslanci spustiť proces potrestania Maďarska za porušovanie právneho štátu. Informuje portál Politico.

V utorok sa bude hovoriť o správe poslankyne frakcie Zelených Judith Sargentiniovej, potom by mal na kritiku reagovať Viktor Orbán.

Hlasovanie sa uskutoční v stredu. Na odobrenie sankcií musia za návrh hlasovať aspoň dve tretiny zo 751 poslancov.

Maďarský premiér Viktor Orbán pripravuje svojich priaznivcov na možnú stratu kľúčového hlasovania poslancov EP v stredu ohľadom právneho štátu v jeho krajine.

“Pro-migrační predstavitelia majú väčšinu v Európskom parlamente,” uviedol maďarský premiér vo videu na Facebooku uverejnenom v utorok ráno. “Pravdou je, že verdikt už bol napísaný,” dodal.

Orbán sa bude obhajovať na plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu v utorok popoludní počas rozpravy o uznesení, v ktorom sa vyzýva, aby bol spustený proces sankcií obsiahnutý v európskych zmluvách a nakoniec spustený Radou EÚ voči Maďarsku. 

Takzvaný postup podľa článku 7 by mohol v konečnom dôsledku viesť k tomu, že Maďarsko stratí svoje hlasovacie práva pre systémové porušovanie zásad právneho štátu, hoci by to vyžadovalo jednomyseľné hlasovanie medzi ostatnými 27 krajinami EÚ. Rezolúcia Parlamentu rozdelila stredopravú Európsku ľudovú stranu, ktorej členom je Orbánov Fidesz.

“Teraz idem do Bruselu, aby som obhajoval Maďarsko a maďarský ľud pred nespravodlivými obvineniami a klamstvami,” povedal Orbán vo videu, aj keď bude hovoriť v Štrasburgu.

“Brusel” sa stal sloganom pre premiéra, ktorý v minulosti spustil kampaň s názvom “Stop Brusel”.

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies