Vláda rozhodla o investičnej pomoci: cena dotovaného miesta sa vyšplhala k 8 800 eur. Pozrite si prvé reakcie politikov a podnikateľov

Investičná pomoc vo výške 10,06 milióna eur má podporiť vytvorenie 1147 nových pracovných miest v piatich spoločnostiach, ktoré zrealizujú investičné zámery v hodnote 69,49 milióna eur. Vyplýva to zo schválených návrhov z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR.

Podporené sú plánované investície spoločností Pankl Automotive Slovakia, Dongil Rubber Belt Slovakia, Röchling Automotive Slovakia, ZF Slovakia a Optotune Slovakia. Rezort hospodárstva predkladá kabinetu aj návrh Stratégie lepšej regulácie RIA (Regulatory Impact Assessment – posudzovanie vplyvov navrhovaných regulácií).

K spôsobu poskytovania investičnej pomoci zo strany vlády má dlhodobo výhrady hnutie Boris Kollár – SME RODINA. Poslanec Milan Krajniak si myslí, že „vláda by mala poskytovať investičnú podporu iba v závislosti na garantovanú výšku platu v dotovanej firme a nie na počet vytvorených pracovných miest. A súčasne by mala podmieniť investičnú pomoc zväzkom, že firma nebude zamestnávať ľudí z tretích krajín.“

Podľa Petra Kremského z Podnikateľskej aliancie Slovenska: „Je odsúhlasená  investičná pomoc vo všeobecnosti  celkom nezmyselná, pretože ju dostanú firmy, ktoré investujú v najatraktívnejších priemyselných lokalitách Slovenska, kde je investorov dosť a nemá kto pracovať. Investície by tam šli pravdepodobne aj bez týchto dotácii. Podpora pracovných miest sa využije najmä na zamestnanie ľudí zo zahraničia. Takáto investičná pomoc napríklad na západne Slovensko je úplná hlúposť a predstavuje mrhanie peniazmi občanov.“ – dodáva Kremský.

K Petrovi Kremskému sa pridáva aj poslankyňa Jana Kiššová za SaS  :  „Toto rozhodnutie považujem zrelé na demisiu tých, ktorí o tom rozhodli (už to podľa mojich informácií schválili). Okrem toho, že dotácie do vybraných firiem boli realizované tak, ako sa dlhodobo na Slovensku dejú, sú škodlivé a deformujú podnikateľské prostredie, v tejto situácii sú absurdné. Opäť idú na podporu firiem hlavne na západnom Slovensku, teda tam, kde je najnižšia nezamestnanosť; a do automobilového priemyslu, teda tam, kde je už dnes nedostatok pracovných kapacít a kde už firmy vytvárajú tlak na vládu povoliť dovoz pracovníkov z krajín mimo EÚ.

Inými slovami teda vláda plošne sťahuje na Slovensku prostredníctvom daní peniaze, ktorými potom dotuje vznik pracovných miest, ktoré nedokážeme obsadiť a musíme ich doviezť zo zahraničia. Veď to znie ako vlastizrada. Škoda, že ich ambície deklarované v PVV rozhodovať na základe analýz hodnoty za peniaze, ostali len v PVV a nie sú realizované pri takýchto projektoch. Aby sme všetci videli, čo nám tie investície prinesú.“ – tvrdí Kiššová v poskytnutom stanovisku exkluzívne pre Eurorešpekt. 

Pikantnosťou dnešného rozhodovania vlády bolo, že Slovensko postaví penzión pre svojich vojnových veteránov. Podľa oficiálneho vyjadrenia vlády chce tak umožniť dlhodobé a cenovo prijateľné ubytovanie pre bývalých vojakov, ktorí majú problém so zabezpečením bývania. Okrem ubytovania a služieb spojených s ubytovaním by mohol penzión veteránom poskytovať aj stravovanie.

Pilotný projekt na zriadenie penziónu predpokladá jednorazové náklady vo výške približne 150.000 eur, pričom ministerstvo pravdepodobne prebuduje niektorú z rezortných ubytovní. Vyplýva to z návrhu novely zákona o vojnových veteránoch, ktorý má rovnako prerokovať vláda.

Podmienky za akých nakoniec bude vláda určovať pravidlá pre verejnú súťaž na uvedený penzión zatiaľ niesu  známe.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies