Vladimír PUTIN: Rusko sa nevzdáva dolára, je to univerzálna rezervná mena
Vladimír Putin na tlačovej konferencii na summite BRICS v Johannesburgu zodpovedal na otázky o závislosti Ruska na americkom dolári.

“Povedali ste mnohokrát, že Rusko musí znížiť svoju závislosť na americkom dolári. Rusko nedávno predávalo americké štátne dlhopisy, čím sa podiel na rezervách znížil takmer na nulu. Je to všetko, čo máte v pláne urobiť? “, Padla otázka na tlačovej konferencii.

“Rusko sa nevzdáva dolára, je to univerzálna rezervná mena. Euro môže tiež tento štatút viacmenej plniť, ale nie úplne. Preto si dobre uvedomujeme, čo dolár predstavuje dnes, “odpovedal Vladimír Putin a pokračoval.

“Čo sa týka rezervných mien ako takých, regionálne sa už objavujú. Do istej miery ruský rubeľ hrá túto úlohu v krajinách SNŠ alebo EAEU. Sila a hodnota každej národnej meny všeobecne závisí na sile a hodnote ekonomiky, ktorá stojí za ňou. Musíme vychádzať z týchto základných predpokladov, informujú oficiálne stránky Kremľu.

Niekoľko slov o doláre. Musíme minimalizovať riziká. Vidíme, čo sa deje so sankciami, ktoré sú v podstate nelegálnymi obmedzeniami. Sme si vedomí rizík a snažíme sa ich minimalizovať.

“Pokiaľ ide o dolár ako rezervnú menu, nie sme sami kto o tomto probléme hovorí .. Mýlite sa, ak si myslíte, že sa jedná o iniciatívu Ruska. O tom hovorí veľké množstvo krajín – je potreba rozšíriť možnosti globálneho financovania a globálnej ekonomiky a vytvoriť nové rezervné meny. Tým sa celosvetová ekonomika a globálne financie stanú stabilnejšími. To je jasné, “dodal Putin.

“Je to nová štátna politika, alebo len ochrana pred možným predĺžením sankcií? Ak Rusko opustí dolár, akú alternatívne menu by ste použil? Mohla by to byť krajina BRICS, napríklad juan? Vieme, že Ruská banka zvyšuje svoj podiel na aktívach denominovaných v juanských jednotkách, “znela ďalšia otázka.

“Čo sa týka našich amerických partnerov a obmedzenia, ktoré zavádzajú, vrátane tých dolárových zúčtovaní, verím, že sa jedná o veľkú strategickú chybu, ktorú robia, pretože tým podkopávajú dôveru v dolár ako rezervnej meny,” upozornil ruský prezident.

“Nedávno pred niekoľkými rokmi nikoho nenapadlo, že takéto nástroje by mohli byť použité v politickom boji, v politickej súťaži. Všetci vychádzali z predpokladu, že politika je politika alebo ako sme sa tu hádali: “Vojna je vojna, ale obed je stále v pláne.” To isté by malo byť pravda: spory sú spory, ale pokiaľ ide o ekonomiku, niektoré veci sú úplne stabilné a nemenné, “pokračoval Vladimír Putin.

“Ukázalo sa, že to tak ale nie je: platobné systémy sa používajú ako politické argumenty v politických sporoch a pri riešení rozdielov; používa sa tiež mena. Domnievam sa, že je úplne jasné, že to poškodzuje dolár ako svetovú rezervnú menu a podkopáva dôveru. Ak by tomu tak nebolo, nebolo by túžbou nielen jedinej, ale desiatok krajín, aby hľadali ďalšie možnosti.

Teraz je ťažké povedať, aké sú tieto možnosti, ale juan iste získava potrebnú kvalitu. Ak sa z hospodárskeho hľadiska stane voľne zmeniteľnými, tento proces sa urýchli. Ale už bol pridaný do koša MMF, ale to nie je nič zvláštne, prirodzený proces. Dovoľte mi, aby som opakoval, že dôležitosť národnej meny závisí od významu ekonomiky, ktorá za ňou stojí.

Neprebehnú žiadne prudké zmeny. Nikdy sa nevzdáme dolára. Budeme ho používať v takej miere, do akej finančné orgány USA nebudú brániť použitie dolára v zúčtovaní, “spresnil Vladimír Putin.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies