Vo veku 89 rokov zomrel spisovateľ a scenárista Zdeněk Mahler

V 89 rokoch zomrel v sobotu v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici spisovateľ a scenárista Zdeněk Mahler, v nedeľu to oznámila jeho rodina. Mahler je autorom desiatok kníh, filmových i televíznych scenárov.

 

Zdeněk Mahler sa narodil 7. decembra 1928. Po doktoráte na filozofickej fakulte Univerzity Karlovej pracoval krátko v rozhlase a na ministerstve školstva a kultúry. V tej dobe bol súčasne dramaturgom Laterny magiky a podieľal sa na jej prezentácii pri Expo 58 v Bruseli. Od roku 1960 bol v slobodnom povolaní.

Napísal niekoľko kníh o významných osobnostiach domácej i svetovej kultúry, akým boli Dvořák, Smetana, Mozart, Masaryk či Havlíček. Ako autor alebo spolupracovník je podpísaný pod radom filmových či televíznych scenárov, medzi inými Svadba ako remeň, Nebeskí jazdci, Božská Ema, Deň siedmy, ôsma noc, Amadeus alebo Lidice. Za trvalý prínos pre českú kultúru dostal roka 2003 od ministra kultúry medailu Artis Bohemiae Amicis a v roku 2011 cenu Únie českých spisovateľov.

Do povedomia širokej verejnosti sa Zdeněk Mahler zapísal v roku 1994 ako sprievodca trojdielneho relácii Katedrála o troch dejstvách. Seriál a kniha, v ktorých Mahler podal svoj pohľad na históriu chrámu sv. Víta na Pražskom hrade, sa objavili práve v čase, keď súdy prvýkrát rozhodovali o vrátení katedrály Cirkvi. Vyvolali preto vlnu záujmu, ale aj nesúhlasu.

Knihu svojich spomienok nazval … ale nebola to nuda, čo vraj charakterizuje aj jeho život, vydal ju krátko pred 87. narodeninami. „Vždy som si postavy svojich príbehov volil slobodne, a nie náhodou. Mal som vždy pocit, že sú niečím inšpiratívne. A neboli to len muzikanti, ale aj Borovský či Masaryk, bez ktorých sa nezaobídeme, „povedal vtedy spisovateľ.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies