Vojna o Taiwan medzi USA a Čínou bude niečo úplne iné ako bombardovanie Sýrie
Tento týždeň prebehlo najväčšie čínske námorné cvičenie. Jeho námetom bola obrana a protiútok na americké a taiwanské sily. Bola to najväčšia sila, ktorú Čína mala na mori od čias legendárneho moreplavca Zheng Hea. Ten sa po moriach plavil pred 600 rokmi.

Ak by sa Čína a Spojené štáty ocitli v konflikte o Taiwan, bola by to pre nich úplne iná a nová situácia než napríklad v Sýrii. V prvom rade by sa boj odohrával na obrovskej ploche Pacifiku a pripomínal by hru kto z koho. Útok na flotilu USA by mohol prísť zo všetkých strán a Američania by nemohli spoliehať ani na blízkosť spojencov ani svojich základní. Všetky základne sú vzdialené od Taiwanu až 1500 kilometrov a Čína je v oblasti skutočne silná a mohla by využiť svoju nadvládu vo vzduchu a prevahu v počte plavidiel a protilodných rakiet, píše NationalInterest.

Oproti tomu akcia v Sýrii bola vykonaná na malom uzavretom Stredozemnom mori proti pevninskému štátu, od ktorého nehrozil, ak neberieme do úvahy ruské sily, žiadny protiútok. V prípade núdze mohli Američania taktiež povolať letectvo zo základní Turecka a Európy. Veľkú úlohu v celej akcii v Sýrii hralo tiež to, že to bola operácia medzinárodná, s podporou Britov a Francúzov. V prípade konfliktu s Čínou nemožno však so spojencami počítať. Ako Japonsko, tak Južná Kórea či dnes už veľmi protiamerické Filipíny sa akcie proti Číne radšej vyhnú. Navyše by celá operácia, vzhľadom k nevyjasnenému statususu Taiwanu, mohla byť vnímaná ako zasahovanie do vnútorných záležitostí Číny.

Vzhľadom k sile Číny, môže byť na pomoc taiwanským obrancom, než sa k ostrovu dostanú americké sily neskoro. Celý ostrov môže byť veľmi rýchlo okupovaný. Ak by sa Američania v takom prípade rozhodli pre odvetnú operáciu, nemožno počítať, že by Číňania vypli ako Rusi v Sýrii svoje najmodernejšie systémy. Naopak. Tvrdý protiúder by mohol znamenať skazu americkej flotily a vyhlásenie vojny. Hra o Taiwan je na inej úrovni ako doterajšie vojny. Čína považuje Taiwan za neoddeliteľnú súčasť svojho územia. Ak by sa rozhodla násilím zmeniť režim na ostrove, nebude tolerovať zasahovanie tretej strany.

Čítajte tiež:

http://www.eurorespekt.sk/aktualne-kiska-v-slovinsku-varoval-pred-ruskou-propagandou-podla-kisku-musime-eu-udrzat-taku-aka-je/

http://www.eurorespekt.sk/mimoriadna-sprava-nove-boje-u-izraelskych-hranic-izrael-znicil-syrske-delo-ako-varovanie-asadovi/

Európski politici sa snažia presvedčiť Donalda Trumpa, že je potrebné oslabiť sankcie voči Rusku

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies