Vojna v Sýrii sa opäť vyhrotila: Po náletoch 50 mŕtvych, Erdogan sa obul do USA

Pri náletoch v Sýrii dnes zahynulo vyše 50 ľudí. Bomby dopadli na severozápadnej provincii Idlib, kde prišlo o život päť osôb. Vo východnej Ghúte pri Damašku podľa organizácie SOHR zahynulo 47 civilistov, vrátane desiatich detí.

„Mŕtvych môže byť viac, pretože ľudia sú ešte pod troskami a niekoľko ranených je v kritickom stave,“ povedal šéf SOHR Rami Abdar Rahmán. Neskôr spresnil, že v sutinách je najmenej 19 ľudí. Mnohí zo zranených sú vraj v kritickom stave.

Východná Ghúta je posledná oblasť v blízkosti metropoly, ktorú ovládajú oponenti vlády. Od roku 2013 ju oblieha armáda. S dôsledky obliehania sa potýka 400.000 ľudí, ktorí v tejto oblasti žijú.

Idlib je posledným útočiskom odporcov sýrskej vlády a islamských radikálov. Sýrska armáda bojuje od decembra o južné Idlib, aby získala prístup k strategickej dopravnej tepne medzi severom krajiny a Damaškom. Panujú obavy, že sú do bojov znovu nasadzované aj chemické zbrane. Sýrsku armádu podporuje jej spojenec Rusko. To podľa agentúry Reuters v Idlib zintenzívnilo nálety po sobotňajšom incidente, pri ktorom bolo zostrelené ruské lietadlo a jeho pilot zabitý. Od nedele v tejto oblasti zahynulo podľa agentúry AP 28 osôb.

Ruská armáda dnes oznámila, že požiadala Turecko, aby jej pomohlo získať trosky lietadla. Chce tak zistiť, akou zbraňou bolo zostrelené. Podľa niektorých ruských médií mohla strela pochádzať z Ukrajiny alebo USA.

Situáciu komplikuje prítomnosť tureckej armády pri severnej sýrskej hranice s Tureckom. Sýrska armáda novo umiestnila k hranici v provinciách Halab a Idlib novú protivzdušnú obranu. „Pokrýva oblasť severnej Sýrie a zahrnie (oblasť) Afrin, kde turecké lietadlá podporujú pozemné operácie tureckej armády a Slobodnej sýrskej armády,“ citoval Reuters svoj zdroj.

Turci sa sústreďujú na boj proti kurdským milíciám v pohraničnom Afrin. Neďaleko, v Manbidži, pôsobia tiež americkí vojaci, ktorí sú spojencami Kurdov v boji proti islamským radikálom. Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes americké jednotky vyzval, aby sa z Manbidže stiahli. Obvinil USA, že ich záujmy v Sýrii smerujú proti Turecku, Iránu a tiež Rusku.

„Spojené štáty tvrdia, že posielajú na boj proti Islamskému štátu 5000 nákladných áut a 2000 nákladných lietadiel; tomu neveríme. Znamená to, že ste zameraní proti Turecku, Iránu a asi tiež Rusku,“ povedal Erdogan na adresu USA.

Zástupca OSN dnes vyzval na okamžité ukončenie bojov v Sýrii, aby bolo možné pokračovať v humanitárnych operáciách.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies