VOĽBY: Licenčná rada dostala v súvislosti s voľbami sedem podnetov. Sankcie zatiaľ neudelila

sita

Piatok 14. februára je posledný deň na zverejňovanie výsledkov volebných prieskumov

Rada pre vysielanie a retransmisiu (RVR) dostala v súvislosti s parlamentnými voľbami sedem podnetov. Zatiaľ však neudelila sankcie a nezačala ani správne konanie pre možné porušenie zákona. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa RVR Ivana Čaučíková. Politická reklama v rozhlase a televízii ako aj diskusné programy k parlamentným voľbám sa začali vysielať od 8. februára. Kampaň musí byť ukončená najneskôr 48 hodín pred voľbami. Popri informačnom moratóriu zákon o volebnej kampani zakazuje zverejňovať výsledky volebných prieskumov, a to 14 dní pred voľbami. Piatok je tak posledným dňom na ich zverejňovanie.

Zo siedmich podnetov sa rada zaoberala zatiaľ dvomi. „Jeden bol nepreskúmateľný, s tým, že rade nebol doručený záznam vysielateľa. V prípade druhého bola sťažnosť neopodstatnená. Všetky ostatné sťažnosti sú momentálne v štádiu monitorovania,“ priblížila Čaučíková. Z uvedeného počtu podaných podnetov rada zatiaľ pri jednom nevie, či sa skutočne týka volieb. „Zo sťažnosti to nie je celkom zrejmé a záznam od vysielateľa zatiaľ nemáme,“ vysvetlila.

Zverejňovať výsledky volebných prieskumov je zakázané od 15. februára od 0:00 do 29. februára do 22:00. Návrh novely volebného zákona, ktorý predĺžil moratórium na zverejňovanie prieskumov verejnej mienky zo 14 na 50 dní, sa tak ako RVR informovala, nezohľadňuje. Prezidentka Zuzana Čaputová podala začiatkom decembra pre novelu podnet na Ústavný súd SR a požiadala tiež o pozastavenie jej účinnosti.

Parlamentné voľby 2020 sa uskutočnia v sobotu 29. februára. Kandidovať bude celkovo 25 politických subjektov. Podľa posledného prieskumu verejnej mienky agentúry Focus by voľby vyhral Smer-sociálna demokracia (17%) pred hnutím Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (13,3%) a Kotlebovcami – Ľudovou stranou Naše Slovensko (12,2%). Do parlamentu by sa dostalo celkovo osem politických subjektov, okrem vyššie spomenutých aj strana koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu, Za ľudí, hnutie Sme rodina, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies