VOP CZ sa chystá na armádne zákazky. Spojil sily s Renaultom
Štátny podnik VOP CZ chce prehovoriť do modernizácie českého vojska. Spojil sa preto s francúzskou automobilkou Renault Trucks Defense.


Je to viac ako rok, čo ministerstvo obrany začalo hľadať nástupcu osobných, Clarke UAZ a Land Rover. A hoci sa zatiaľ rezort nijako výrazne vo výbere neposunul, automobilky už sa na miliardový tender, kde pôjde o nákup stoviek vozidiel, usilovne pripravujú, píše Ondřej Stratilík

Jednou z nich je aj francúzska Renault Trucks Defense, ktorá v uplynulých týždňoch predviedla svoje ľahké taktické špeciály Acmat českým vojakom. “Vozidlá typu Pickup sú vhodné predovšetkým na prepravu nákladu alebo pre prieskumné či pozorovacie účely. Ďalším variantom je verzia Kombi určená na prepravu osôb, hliadkovanie a prieskum, “opisuje Tomáš Vališ zo spoločnosti Renault Trucks Defense ČR.

Pretože sa dá čakať, že ministerstvo obrany bude pri kontrakte žiadať zapojenie českých firiem, priemyselným partnerom francúzskej automobilky sa stal štátny podnik VOP CZ. Ten by mal podľa všetkého na starosti kompletizáciu vozidiel. Vlani navyše začal spolupracovať aj s automobilkou NIMR zo Spojených arabských emirátov. Aj jej ťažšie obrnené vozidlá Ajban by sa výhľadovo mohli dostať do českej armády.

Renault Trucks Defense a NIMR však nie sú zďaleka jedinými firmami túžiacimi po zákazke českých ozbrojených síl. Do vojska by sa chcel dostať napríklad aj Mercedes-Benz, Jeep, Toyota, čínsky BAIC či špeciály z dielní GDELS alebo SVOS.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies