Všetky lesné požiare v Novom Južnom Walese sú vďaka povodniam pod kontrolou

epa

K zlepšeniu situácie prispeli silné dažde.

V austrálskom štáte Nový Južný Wales sa podarilo zabrániť šíreniu všetkých lesných požiarov. Oznámila to tamojšia hasičská služba s tým, že táto “výborná správa prišla po veľmi traumatickom, vyčerpávajúcom a úzkostlivom období”. K zlepšeniu situácie prispeli silné dažde, ktoré bičujú štát od uplynulého víkendu.

Počas aktuálnej sezóny požiarov je to po prvý raz, čo sa požiarnikom podarilo dosiahnuť, aby sa nešírili. Na juhu Nového Južného Walesu sú podľa hasičskej služby stále požie, záchranári sa však už môžu “naozaj sústrediť na pomoc ľuďom”.

Austrália má každý rok sezónu požiarov, ktoré vznikajú prirodzene počas suchého leta, tento rok však boli bezprecedentne rozsiahle aj intenzívne. Po celej krajine si počas uplynulých mesiacov vyžiadali 33 mŕtvych a tisícky zničených domov. Oheň postihol viac ako 11 miliónov hektárov územia, pričom najhoršie to bolo práve v Novom Južnom Walese. Len dva tamojšie veľké požiare, ktoré už sú po dažďoch uhasené, spálili každý po 500-tisíc hektároch pôdy.

Daždivé a veterné počasie má pokračovať aj v ďalších dňoch. Na východnom pobreží Austrálie by sa mali podľa predpovedí objaviť búrky a meteorológovia vydali pre Nový Južný Wales aj južnú časť susedného Queenslandu výstrahy pred povodňami. V Queenslande si už nepriaznivé počasie vyžiadalo údajne život 75-ročného muža a 26-ročná žena je tiež nezvestná.

Na ostrov Lorda Howea, zhruba 600 kilometrov od východného pobrežia Austrálie, by mala prísť niekdajšia tropická cyklóna Uesi, ktorá by mala so sebou priniesť vietor s rýchlosťou 130 kilometrov za hodinu. Tamojších obyvateľov a turistov úrady vyzvali, aby si pred ničivým vetrom našli úkryt.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies