VŠIMLI SME SI: Babiša nepozvali na neformálnu večeru lídrov EÚ. Nechýbal pritom ani Fico, píše ECHO24
V predvečer summitu EÚ sa vo štvrtok v Bruseli neformálne zišli špičky európskych štátov. Summit mal riešiť otázku, ako vybrať budúceho šéfa Európskej komisie, pretože súčasnej hlave EÚ Jeanovi-Claudea Junckerovi skončí v budúcom roku mandát. Český premiér v demisii Andrej Babiš však na večeru pozvaný nebol. Píše Echo24.

To, že Babišovi chýbala pozvánka medzi lídrov EÚ, potvrdila denníku Echo24 hovorkyňa vlády Barbora Peterová.

“Nie, nebol. Nebol tam pozvaný rovnako ako ďalších asi 14 zástupcov štátov, “uviedla Peterová na otázku servera, či bol premiér v demisii Babiš na neformálnej večeri pred summitom EÚ pozvaný.

Večeru usporadúval predseda vlády Belgicka Charles Michel.

Neformálneho stretnutia sa zúčastnil napríklad slovenské premiér Robert Fico, nemecká kancelárka Angela Merkelová, francúzsky prezident Emmanuel Macrona či predseda vlády Bulharska Bojko Borisov.

Na to, že český zástupca na neformálnej večeri chýbal, upozornil na Twitteri bývalý europoslanec Edvard Kožušník.

“V tomto formáte sa podobný neformálny míting nikdy neuskutočnil. Teda v tom zmysle, aby boli prítomní zástupcovia veľkých aj malých krajín vrátane Bulharska, predsedníckej krajiny Rady Európskej únie, “uviedol Kožušník pre Echo24.

Bývalý europoslanec Kožušník fotku zachytávajúcu lídrov krajín EÚ pri neformálnej večeri prevzal z twitterového účtu predsedu vlády Španielska Mariana Rajoya.

Sám Babiš odletel do Bruselu až v piatok ráno. Nový predseda Európskej komisie by podľa Babiša mal byť vybraný premiérmi a prezidentmi krajín EÚ z tímu 27 členov budúcej komisie. Praha podľa neho odmieta, aby sa v roku 2019 o nástupcovi Jeana-Claudea Junckera rozhodovalo prostredníctvom systému, vedúcich kandidátov ‘na kandidátnych listinách pre voľby do europarlamentu.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies