Vstup Albánska a Macedónska do EÚ sa odkladá. Krajiny sa musia vysporiadať s organizovaným zločinom
Obe balkánske krajiny musia dosiahnuť pokrok v zlepšovaní právneho štátu a v boji proti organizovanému zločinu. Informuje portál Politico.

Dvere pre členstvo v EÚ Albánsku a Macedónsku zostávajú zatvorené prinajmenšom do júna 2019, ale pristúpenie je stále v ponuke, ak krajiny pokročia v reformách,  rozhodli ministri EÚ v utorok.

Počas  zasadnutia Rady pre všeobecné záležitosti väčšina členských krajín argumentovala v prospech začatia rozhovorov o členstve, ale Francúzsko a Holandsko s podporou Dánska boli hlavnými odporcami, uviedli diplomati.

Výsledkom celodenných diskusií bol kompromisný text, v ktorom Rada uviedla, že súhlasí s tým, že “stanovuje cestu k otvoreniu prístupových rokovaní na jún 2019”.

Obe krajiny však budú musieť preukázať pokrok pri uskutočňovaní reforiem v oblastiach, ako je boj proti korupcii a zlepšenie ich súdnych systémov. Tieto kroky sa posúdia v budúcej správe Európskej komisie a “v závislosti od dosiahnutého pokroku” do konca roka 2019 sa uskutoční medzivládna konferencia s Albánskom a Macedónskom “.

Komisia v apríli podporila začatie prístupových rozhovorov a odporučila, aby sa týmto rozhodnutím komisie Rada riadila, aj keď tiež poukazovala určité nedostatky v príprave týchto dvoch krajín.

Vyhliadky na vstup do EÚ sa otvorili pre Macedónsko po tom, ako vyriešilo desaťročia starý spor o svoj názov s Gréckom, ktoré blokoval prístupový proces.

Otvorenie rozhovorov by predstavovalo jasný signál, že blok  EÚ je pripravený obnoviť svoju expanziu do šiestich krajín západného Balkánu.

Jazyk vo vyhlásení v utorok umožňuje vláde Macedónsko a Albánska, ktoré sú pre členstvo EÚ, povedať svojim občanom, že dvere na prípadné členstvo v EÚ sú otvorené. No postoj Francúzska a Holandska, ktorý vyzdvihuje opatrné rozširovanie EÚ do nových krajín, nakoniec týmto krajinám vysiela signál, že neexistuje žiadne končené rozhodnutie o prijatí. 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies