VÝBUCH: Počet obetí výbuchu plynu nie je podľa premiéra, pravdepodobne, konečný

facebook

Záchranári zatiaľ potvrdili päť obetí tragédie

Počet obetí dnešného výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove nie je s veľkou pravdepodobnosťou konečný a bude sa ešte zvyšovať. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer-SD), ktorý na miesto nešťastia dorazil o 17:30 hod.

Nateraz je oficiálne potvrdených päť obetí výbuchu a následného požiaru. „Je jasné aj podľa očitých svedkov, ktorí videli, čo sa na mieste tejto tragédie dialo, pravdepodobne, že ten počet tých, ktorí prišli pri tomto nešťastí o život, bude vyšší ako je zatiaľ stanovené číslo,“ povedal premiér. Na mnohých poschodiach podľa premiéra stále horí a problémom pre hasičov je najmä skolabované schodisko. Hasiči preto nemajú iný prístup k bytom ako pomocou techniky zvonku.

Premiér zároveň vyjadril pozostalým po obetiach úprimnú sústrasť a ocenil záchranné zložky. „Slovensko nečelilo vo svojej histórii takémuto vážnemu požiaru obytnej budovy s toľkými zranenými či poškodenými okolitými bytmi,“ dodal premiér.

Na mieste zasahovali všetky záchranné zložky vrátane armády a polície, ktorá bude podľa premiéra zabezpečovať bezpečnosť evakuovaných domov v okolí. Premiér sa o 19. hodine zúčastní rokovania krízového štábu, na ktorom sa rozhodne o poskytnutí finančnej pomoci vlády na to, aby sa mohlo začať s okamžitou pomocou poškodeným rodinám.

Ako uviedla ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), na mieste zasahovalo 86 profesionálov z Hasičského a záchranného zboru, 26 dobrovoľných hasičov a momentálne je tam vyše 50 kusov techniky a 100 príslušníkov polície. „Išlo o veľmi ťažký a mimoriadny zásah, pretože hasičom bolo znemožnené vzhľadom na ten výbuch plynu sa dostať k jednotlivým bytom, pretože došlo k zrúteniu schodiska. Výťahovou šachtou sa postupne prepracovávali od 1. poschodia až po 6. poschodie. Skončili na 7. pochodí a ďalej sa im už nepodarilo preniknúť. Všetkých ľudí, ktorých našli, sa snažili v čo najkratšom čase evakuovať. Skutočne im patrí veľká vďaka, lebo ako sami povedali, taký ťažký zásah za posledných 20 rokov tu asi nebol,“ uviedla Saková.

Za možnú príčinu tragédie označila výbuch plynu v šachte na 9. poschodí 12-poschodovej bytovky. „Následne vzbĺkli plamene na 10., 11. a 12. poschodí, ktoré doteraz hasíme,“ uviedla krátko pred 18.30 hod. ministerka.

Najväčšou prekážkou pri zásahu bolo podľa Sakovej to, že výškové plošiny a hasičská technika nemohli byť v dôsledku výbuchu umiestnené na správne miesto. Panely z horných poschodí ostali na chodníkoch a hasiči ich museli odpratávať a spíliť okolité stromy, aby sa s plošinami vedeli dostať k bytovému domu. „Stále je to hasené z týchto plošín. Máme trochu problém, že ich musíme umiestniť od obytného priestoru, pretože, ak by došlo k zrúteniu čo i len zateplenia, tak by to mohlo mať aj následky na životoch profesionálnych hasičov, preto musia byť veľmi opatrní,“ dodala Saková.

Vzhľadom na počasie podľa nej nebolo možné použiť pripravený vrtuľník, s ktorým nebolo možné vzhľadom na mrznúci dážď vzlietnuť a pomáhať evakuovať ľudí. „Veľmi veľa zlých a negatívnych okolností a javov sa nám prihodilo počas tohto zásahu,“ dodala Saková s tým, že za svetla využijú aspoň policajný dron na zmapovanie situácie. Po uhasení a vychladení objektu sú záchranári Horskej záchrannej služby pripravení zlaňovať a postupne prehľadávať jednotlivé poschodia.

Ako doplnila ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská, záchranármi bolo celkovo ošetrených 39 osôb, z toho deväť transportovali do prešovskej nemocnice, kde je zriadené aj centrum pre psychologickú podporu. „Hneď ako sa stal tento výbuch, boli aktivované traumaplány v nemocnici Prešov, takisto máme veľké popáleninové centrum v nemocnici Košice-Šaca, ktoré je pripravené na prevzatie pacientov, ktorí by takúto starostlivosť vyžadovali,“ uviedla a dodala, že z deviatich ošetrených ľudí v prešovskej nemocnici hospitalizovali štyroch. „Ani jeden z týchto pacientov nie je v ohrození života,“ uzavrela Kalavská.

Minister obrany Peter Gajdoš (SNS) vyhlásil, že na miesto prišiel, aby zabezpečil požiadavky krízového štábu na zabezpečenie súčinnosti s ostatnými záchrannými zložkami. Dodal, že Ozbrojené sily SR nasadili do pohotovosti sedem vrtuľníkov, ale vzhľadom na podmienky neboli použité. „Sme pripravení pomôcť aj čo sa týka ubytovania, máme 55 miest v ubytovacích zariadeniach, vrátane 80 lôžok na zabezpečenie ubytovania v telocvični. Sme pripravení poskytnúť našimi profesionálnymi vojakmi ďalšiu pomoc z hľadiska stráženia v súčinnosti so štátnou aj vojenskou políciou. Na základe skúsenosti s krízovými situáciami sú tu aj piati príslušníci duchovnej služby a štyria profesionálni vojaci zo psychologickej služby,“ informoval minister Gajdoš.

Plyn podľa hasičov vybuchol v jednom z bytov v Prešove krátko pred 12:15. Nešťastie si doposiaľ vyžiadalo päť obetí a viac ako 40 zranených.

VÝBUCH: Polícia varuje pred falošnými transparentnými účtami na pomoc pre obete tragédie

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies