VÝBUCH: V Prešove pomáhajú poškodeným po piatkovej tragédii odborníci a dobrovoľníci

facebook

Centrom kompletnej pomoci po včerajšom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici sa stali priestory Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove

Centrom kompletnej pomoci po včerajšom výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici sa stali priestory Základnej školy na Prostějovskej ulici v Prešove. Zasadá v nich krízový štáb, zriadili tam Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia a prichádzajú doň aj ľudia z poškodenej bytovky či osoby evakuované z okolitých domov. V budove základnej školy sa koncentruje aj humanitárna pomoc. Svoje domovy muselo včera opustiť približne 220 ľudí, priamo z bytovky evakuovali jej 39 obyvateľov.

Do priestorov školy dnes prišiel aj pán Ján, ktorý bol v čase výbuchu doma spoločne s dcérou v byte na ôsmom poschodí. Z tragédie vyviazol s menšími zraneniami. „Stáli sme na balkóne, kričali sme, aby išli hore, lebo tam bola pani s malým dieťaťom. Tých sa podarilo zachrániť, hore to bolo už horšie. Tí dopadli veľmi zle,“ povedal pri príchode do centra. Pripomenul, že v bytovke zažili podobnú drámu už pred 40 rokmi. „Vtedy vyhoreli tri poschodia v tej bytovke. Ak sa bytovka bude dať opraviť, znova sa tam nasťahujem, prečo nie. Keď som nemal traumu predtým, pri tom ohni, tak ani teraz by som nemal,“ uviedol.

Včera zriadilo Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny pre ľudí poškodených nešťastím Centrum sústredeného sociálneho zabezpečenia. „Je to pre občanov, kde pre nich poskytujeme komplexnú starostlivosť,“ uviedol Ján Hudák, ktorý koordinuje činnosť centra. Ako dodal, riešia otázky sociálno-právnej ochrany detí, psychosociálnu a humanitárnu pomoc pre ľudí bezprostredne postihnutých tragédiou. „Z krízového štábu vychádza pre nás úloha, aby sme ich kontaktovali, nadviazali súčinnosť a pokiaľ budú vybavovať pomoc, tak sme pripravení to riešiť. Riešime to v spolupráci s psychológmi ministerstva vnútra, hasičmi a Modrým anjelom,“ dodal Hudák.

Ako konštatoval veliteľ tímu Modrého anjela Radovan Bránik, včera ľuďom pomáhalo desať pracovníkov ich neziskovej organizácie, dnes sú k dispozícii štyria. „Momentálne sa pokúšame nejakým spôsobom zvládnuť nápor tej situácie, pretože ľudia sa pokúšajú dostať do svojich bytov. Zatiaľ to nie je možné, alebo je to možné vždy len v sprievode polície, ktorá ich odprevadí do bytu a znovu ich vyvedie von, pretože bezpečnostná situácia ešte stále nie je vyriešená. Takže v tom spočíva momentálne naša práca,“ uviedol Bránik.

Od začiatku pomáhajú s koordináciou prác. V prvom rade sa podľa neho venujú ľuďom, ktorí sú blízkymi zomrelých alebo nezvestných. „Dôležitá je základná stabilizácia, sprevádzanie pri všetkých tých administratívnych aj technických úkonoch, ktoré sa toho týkajú. Je to pre nich pomerne zaťažujúce, takže v teréne sú ľudia, ktorí majú skúsenosť,“ dodal s tým, že spolupracujú s policajnými, hasičskými i vojenskými psychológmi. „Treba povedať, že včera sa evakuácia uskutočnila spôsobom, že ľudia mali pocit, že odchádzajú len na pár hodín, alebo teda že sa budú môcť dnes vrátiť domov. Ale v skutočnosti to potrvá určite dlhší čas vzhľadom na to, že viac ako tisíc okien je poškodených. Do tých bytov neprúdi elektrina ani plyn, takže nie sú obývateľné. Aj keď sa zavedie plyn a znovu spustí elektrina, tak budú musieť naprávať škody. Vo väčšine bytov v blízkosti sú značné škody, sú plné skla, rozbitého nábytku a do niektorých vleteli rôzne cudzie predmety z toho výbuchu,“ zdôraznil Bránik. Dodal, že s podobným rozsahom pri poškodení budovy sa ešte na Slovensku nestretol.

Do priestorov základnej školy ľudia prinášajú rôznu pomoc v podobe šatstva, kozmetiky, drogérie alebo trvanlivých potravín. Chýba ale napríklad spodná bielizeň. S prácami pri koordinovaní pomáha veľa dobrovoľníkov, medzi nimi aj zhruba 20 zamestnancov, ale aj rodičov detí z miestnej školy. „Konkrétne sa snažíme vyberať tie veci, ktoré potrebujú. Je tu pán, ktorý hovoril, že je už druhý deň v tom istom oblečení, potrebuje teplú vodu. Tak sme sprístupnili hore priestory, v ktorých máme teplú vodu. Hľadáme tiež oblečenie, aby sa mohli dať dokopy do čistého aspoň ako tak,“ uviedla učiteľka školy Anna Bratková. Sama bola v piatok v škole, keď krátko po 12. hodine došlo k výbuchu. „My sme ten výbuch počuli. Bolo to niečo strašné. Deti sa začali hneď báť, že čo sa vlastne deje. Ja si myslím, že je našou povinnosťou, aby sme tým ľuďom pomohli ako sa len dá,“ dodala.

Požiar, ktorý vznikol v piatok 6. decembra po výbuchu plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove, má zatiaľ sedem potvrdených obetí. Úplne sa ho podarilo uhasiť dnes ráno o siedmej hodine. Na mieste zasahovalo takmer 90 profesionálnych a 29 dobrovoľných hasičov s použitím 40 kusov hasičskej techniky. V Prešove je vyhlásená mimoriadna situácia.

VÝBUCH: Počet obetí stúpol na deväť. Polícia v súvislosti s príčinou tragédie zadržala podozrivé osoby

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies