Vysoké školy produkujú málo absolventov prírodných a technických vied, sťažuje sa Klub 500

Slovenské vysoké školy vyprodukovali v posledných rokoch menej než 10-tisíc absolventov prírodných a technických vied ročne, čo nie je pre potreby slovenského priemyslu dostačujúce. V tlačovej správe to dnes uviedol Klub 500, ktorý združuje viacerých majiteľov podnikov s viac než 500 zamestnancami. Problém vidia aj v odchode vysokoškolákov do zahraničia.

Klub sa odvoláva na najnovšie štatistiky OECD. Slovensko podľa nich skončilo na druhom mieste v podieli vysokoškolákov študujúcich v cudzine. Podiel slovenských študentov v zahraničí stúpol z 12,81 percenta v roku 2010 na 18,27 percenta v roku 2017. Slovensko tak podľa Klubu 500 prekonalo aj menšie krajiny, pre ktoré je vyšší podiel vysokoškolákov študujúcich v cudzine prirodzený.

„Práve tieto smery udávajú trend na dnešnom slovenskom trhu práce. Je potrebné zatraktívniť štúdium najmä technických a prírodných vied, aby sme boli schopní nielen pokrývať aktuálne potreby slovenského priemyslu, ale tiež dokázali naštartovať viac projektov s vysokou pridanou hodnotou,“ povedal výkonný riaditeľ Klubu 500 Tibor Gregor.

Tlačové oddelenie ministerstva školstva sa pre agentúru SITA vyjadrilo, že evidujú zvyšujúci sa počet maturantov z matematiky. Pripomenulo, že pripravuje zavedenie povinnej maturity z matematiky pre gymnázia a vedné STEM odbory v dvoch úrovniach. Pre zlepšovanie kvality vysokých škôl na Slovensku sa pripravujú nové štandardy pre študijné programy. Plánujú taktiež nový systém úprav študijných programov, ktorý by zapájal profesijné združenia a stavovské organizácie či zamestnávateľov.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies