Vznikla európska vojenská intervenčná sila pod taktovkou Francúzska. Ide o ďalšie zoskupenie popri NATO a PESCO
Ministri obrany z deviatich krajín EÚ, vrátane Veľkej Británie, sa v pondelok zaviazali vytvoriť spoločnú európsku vojenskú intervenčnú silu, ktorá umožní aj účasť Veľkej Británie ako rovnocenného partnera po Brexite v obrannej a vojenskej spolupráci s krajinami EÚ. Informuje portál Politico.

Európska intervenčná iniciatíva, ktorej predsedá francúzsky prezident Emmanuel Macron bola oznámená ako súčasť plánov na vytvorenie autonómnej európskej obrannej jednotky už v septembrovom prejave v Sorbonne , bude mať za úlohu rýchle nasadenie jednotiek v krízových scenároch v blízkosti európskych hraníc. Do skupiny patria Nemecko, Belgicko, Veľká Británia, Dánsko, Holandsko, Estónsko, Španielsko a Portugalsko.

“Cieľom je aby sa naše ozbrojené sily učili navzájom, poznali a konali spoločne,” povedala francúzska ministerka obrany Florence Parly v tweete . 

“Vďaka výmenám medzi zamestnancami a spoločným cvičeniam budeme vytvárať európsku strategickú kultúru. Budeme pripravení predvídať krízy a reagovať rýchlo a efektívne. “

Iniciatíva sa bude odlišovať od európskeho paktu obrany  známeho pod názvom PESCO  – ktorý zahŕňa všetky členské krajiny EÚ okrem Británie, Malty a Dánska – umožňujúc Spojenému kráľovstvu pokračovať v účasti po tom, ako opustí blok v roku 2019.

Veľká Británia bola “veľmi ochotná” podpísať dohodu, aby “udržala spoluprácu s Európou po dvojstranných vzťahoch”, povedala francúzska ministerka Parly  pre Le Figaro  v rozhovore zverejnenom v nedeľu.

Táto skupina bude fungovať “čo možno najbližšie pri európskej obrannej únii, pretože vieme, že naši vojaci sú zapojení buď v NATO alebo EÚ, ale aj v misiách OSN či boja proti terorizmu,”  tvrdí nemecká ministerka obrany  Ursula von der Leyen  v Luxemburgu.

V rámci diskusií o pravidlách PESCO sa ministri obrany EÚ dohodli v pondelok, že stanovia pravidlá všeobecných podmienky pre ” účasť tretích štátov ” v projektoch PESCO už v novembri – pravidlá, ktoré by sa týkali aj Spojeného kráľovstva po opustení európskeho bloku.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies