Vznikol Inštitút regionálnej politiky. Chce efektívnu regionálnu politiku na teritoriálnych princípoch namiesto sektorových.
PODPORIŤ

Problémy miestneho a regionálneho rozvoja nie je možné úspešne riešiť, ak sa neuskutočnia zásadné zmeny v regionálnej politike na národnej úrovni, tvrdí Inštitút regionálnej politiky, ktorý vznikol cez víkend v Banskej Bystrici s celoslovenskou pôsobnosťou.

Poslaním Inštitútu Regionálnej politiky je prispieť k vytvoreniu účinnej regionálnej politiky ako na národnej tak i regionálnej a miestnej úrovni. Základným cieľom Inštitútu je presadzovanie a podpora aktivít vedúcich k tvorbe novej efektívnej a účinnej národnej regionálnej politiky na Slovensku, založenej na subsidiarite a teritoriálnych nástrojov podpory regionálneho rozvoja.

Inštitút zároveň zverejnil okruh analytikov, ktorí s ním spolupracujú. Sú medzi nimi Jana Orlická, Stanislav Mičev, Peter Rusnák, Miroslav Seget, Peter Kunkela, Martin Baník, Beata Kolníková, Lívia Adamová, Milan Ftáčnik, Ján Plesník, Mária Holubová a Peter Králik.

Prezidentom Inštitútu regionálnej politiky bol zvolený Stanislav Mičev. Podľa neho každý z analytikov reprezentuje jasne definovanú programovú oblasť, od regionálneho rozvoja, dopravy, životného prostredia, kultúry, zdravotníctva, sociálnych vecí až po európsku politiku.

“Sme nestranícke odborné združenie, ktorého ambíciou je formulovať novú regionálnu politiku pre Slovensko na teritoriálnych princípoch namiesto sektorových”, tvrdí Stanislav Mičev. Ten práve v chybnom prístupe k regiónom vidí hlavnú príčinu v pretrvávajúcich sociálno-ekonomických rozdieloch Slovenska medzi jeho okresmi.

Inštitút regionálnej politiky chce výrazne vstúpiť do prípravy a pripomienkovania národných plánov regionálneho rozvoja. A nielen to.

“Na ustanovujúcom stretnutí v Banskej Bystrici zaznela myšlienka odbornej prípravy kandidátov do komunálnych volieb. Rozhodli sme sa preto pripraviť celý súbor školení – komunálneho vzdelávania pre nezávislých kandidátov”, tvrdí Stanislav Mičev o najbližších plánoch inštitútu.

Podľa neho je to aj zároveň ponuka pre mladých ľudí, ktorí vďaka súčasnému spoločenskému dianiu majú zvýšený záujem o politiku, aby prekonali strach a uchádzali sa o dôveru vo vlastnej komunite v komunálnych voľbách.

“Cítime záujem mladých ľudí a sme tu aj pre nich. Je čas, aby aj do komunálnej politiky prišiel nový vietor, kde sa spojí odbornosť a slušnosť”, uzatvára prezident Inštitútu regionálnej politiky Stanislav Mičev.

Čítajte tiež:

INŠTITÚT REGIONÁLNEJ POLITIKY: Je čas prehodnotiť pozíciu Slovenska k zdaňovaniu digitálnych platforiem

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies