Vzostup “pseudo-umelej inteligencie”: Ako technické firmy, používajú ľudí na prácu robotov
O umelej inteligencii sa často hovorí v extrémoch – buď ľudstvo spasí, alebo ho zničí. V skutočnosti však ide o lukratívnu technológiu, ktorá stojí za radom internetových platforiem a aplikácií. S jej rozširovaním však vznikol kuriózny trend: start-upy totiž začali najímať ľudí, ktorí za obrazovkami svojich počítačov iba predstierajú, že sú prejavy komplikovaného algoritmu, a to preto, aby nalákali potenciálnych investorov.

Postaviť akúkoľvek službu na umelej inteligencii pre začínajúcu firmu nie je nič jednoduché. Naopak ide o úlohu tak náročnú – a to finančne aj časovo – že sa ju firmy vo svojich krušných začiatkoch pokúšajú obísť. Ukazuje sa totiž, že je často lacnejšie a jednoduchšie zaplatiť ľuďom za to, aby sa správali ako roboti, než prinútiť stroje, aby imitovali ľudskú inteligenciu, píše The Guardian.

“Použitie ľudskej sily umožňuje preskočiť veľa vývojárskych prekážok. Je to neudržateľné, samozrejme, nerastie to samo ako umelá inteligencia, ale vytvára to priestor pre vybudovanie základu a odklad toho najťažšieho, “vysvetľuje Gregory Koberger, zakladateľ ReadMe, programovej aplikácie pre softvérových inžinierov. “Vlastne ide o prototyp umelej inteligencie využívajúcej ľudskú silu.”

Na podobné praktiky upozornil aj denník The Wall Street Journal, ktorý informoval o tom, že Google umožňuje prístup k súkromnej e-mailovej korešpondencii užívateľov vývojárom aplikácií, ktoré sú napojené na Gmail. Príkladom bola spoločnosť Edison Software, ktorá za cieľom zlepšenia funkcie “inteligentných odpovedí” dovolila vlastným inžinierom prečítať súkromné ​​e-maily svojich užívateľov, a to bez toho aby ich na to upozornila.

Nejde však o úplne nový trend: v roku 2008 bola napríklad spoločnosť Spinvox obvinená z toho, že využívala zamestnancov zahraničných call centier pre prepisovanie hlasových správ do textovej podoby, hoci tvrdila, že išlo o strojovú prácu. V roku 2016 agentúra Bloomberg prišla s informáciou, že za populárnymi chatbotmi, teda počítačovými programami určenými na automatizovanú komunikáciu s ľuďmi, často stoja ľudia poberajúci minimálnu mzdu. Spoločnosť Expensify v roku 2017 priznala, že používala ľudí k prepisu účteniek, ktoré mala oficiálne skenovať ich “múdra technológia”.

V niektorých prípadoch sú potom ľudia využívaní na to, aby vznikajúce systémy závisiace na umelej inteligencii “vytrénovali” a vylepšovali. Tak pracuje napríklad spoločnosť Scale, ktorá vytvára operačné systémy pre samoriadiace automobily.

 

Častým prípadom je však tiež stratégia, ktorú Koberger na Twitteri zhrnul v dvoch bodoch:

1.) Najmite skupinu ľudí, ktorým platíte minimálnu mzdu za to, že predstierajú, že sú umelou inteligenciou, ktorá predstiera, že je človekom. 2.) Čakajte, až onú umelú inteligenciu niekto vynájde.

Túto techniku ​​opisuje aj Alison Darcyová, psychologička a zakladateľka spoločnosti Woebot, ktorá vytvára chatbota poskytujúceho ľuďom na diaľku psychickú podporu – podľa Darcyovej ide pritom o tzv. Techniku ​​čarodejníka z krajiny Oz. “Simulujú to, čo má byť finálnym produktom. Keď to prevedieme na umelú inteligenciu, tak za oponou sa schováva miesto algoritmu človek, “opísala Darcyová. Systémy využívajúce umelú inteligenciu totiž vyžadujú “tony dát” a podľa Darcyovej ich tvorcovia občas najskôr chcú zistiť, či o ich produkt bude záujem a či tak vôbec majú šancu zohnať investorov.

Nedostatok transparentnosti v zamieňaní umelej inteligencie za ľudskú vidia odborníci ako nebezpečný nielen kvôli možnému ohrozeniu súkromia užívateľov, ale tiež pretože podrýva už tak často mylne chápaný prínos umelej inteligencie, ktorej zdokonaľovanie vzbudzuje čoraz väčšie obavy.

Pomyselný vrchol zatiaľ prišiel v máji, kedy Google predstavil algoritmus simulujúci ľudskú konverzáciu tak dokonale (vrátane zadrhávania sa a používania výplňou typu “um” a “ehm”), že sa po vlne kritiky musí pred hovorom s užívateľmi predstaviť a “priznať farbu”.

“Okolo umelej inteligencie panuje obrovský strach, a toto rozhodne nepomáha debate o transparentnosti,” dodávaDarcyová.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies