Vzťahy Turecka s Ruskom vedú k postupnej strate člena NATO a spojenca USA, píše Simon Tisdall na The Guardian

Rastúce napätie medzi Spojenými štátmi a Ruskom sa pravdepodobne stane veľkou skúškou vojenských vzťahov medzi niektorými členmi NATO a Spojenými štátmi. Kým vojenská pomoc zo strany Veľkej Británie a Francúzska sa považuje za úplne samozrejmú, v prípade Turecka to tak byť nemusí. Hoci je Turecko taktiež v NATO, má spoločne s Ruskom a Iránom na Blízkom východe svoje geopolitické záujmy, ktoré by rozširovaním amerického vplyvu v tomto regióne mohli byť ohrozené. Informoval o tom britský denník The Guardian.

Ďalšími faktormi, ktoré by mali v Bielom dome vyvolať pochybnosti o tureckej lojalite, sú čím ďalej viac priateľské vzťahy medzi Ankarou a Moskvou a fakt, že Turecko v roku 2003 odmietlo napriek svojmu členstvu v NATO podporiť americkú inváziu do Iraku.

Ako sa zdá, tak Turci sa riadia príslovím „Kam vietor, tam plášť.“ V prípade, že sa im akokoľvek nehodí byť na strane svojich spojencov, neváhajú svoju politiku otočiť o 180 stupňov.

Turecko, ktoré sa oficiálne tvária ako prozápadné, začína byť čím ďalej menej predvídateľným. V poslednej dobe sa objavujú špekulácie o jeho proruskom smerovaní potom, čo turecký prezident Recep Erdogan dojednal so svojím ruským náprotivkom Vladimírom Putinom zmluvu o nákupe najmodernejších raketových obranných systémov vo výške 2 mld. USD  a  zároveň obmedzil vojenskú spoluprácu s USA.

Po tejto „zrade“ bola americká armáda donútená stiahnuť svoje letectvo zo základne Incirlik, ležiace v blízkosti sýrskych hraníc. K podobnému kroku sa musela uchýliť aj v Afganistane, píše .

Z Incirlik museli neskôr odísť tiež Nemci potom, čo sa medzi Berlínom a Ankarou strhla ostrá hádka ohľadom porušovania ľudských práv. Nemecká vojenské lietadlá, ktorá rovnako ako americká bojovali proti Islamskému štátu v Sýrii a Iraku, sa potom následne presťahovali do Jordánska.

Ďalšie skutočnosti hrajúce v neprospech dobrých americko-tureckých vzťahov je neúspešný pokus o štátny prevrat v roku 2016, z ktorého Erdogan obviňuje opozíciu podporovanú americkými vojenskými základňami, pripomína The Guardian.

Následné obvinenia z porušovania ľudských práv, podpora Kurdov, ktorých Turci považujú za teroristov a turecká invázia do Afrinu, v severozápadnej Sýrii, taktiež neprospievajú dobrým zahraničným vzťahom so Západom.

Na druhú stranu je pravda, že Erdoganova vláda, skôr odmietajúc Asadov režim, obvinila sýrsky režim zo sobotňajšieho útoku chemickými zbraňami v Dume, ktorý je taktiež jednou z príčin čím ďalej viac sa zhoršujúcich vzťahov medzi západnými mocnosťami a Ruskom, z ktorých môže vzísť ďalšie studená vojna.

„Sýrsky režim za tento útok ponesie patričné ​​následky,“ povedal Ibrahim Kalin, Erdoganov hovorca.

Hovorca tureckej vlády  Bekir Bozdag povedal, že sa Asadov režim dopustil barbarstva a zločinu proti ľudskosti, a že Ankara zmení svojou zahraničnú politiku po telefonáte medzi Erdoganom, Putinom a Asadovým tajomníkom.

Z vyššie uvedeného nemožno ani vylúčiť, ale ani vyvrátiť obnovu dobrých diplomatických vzťahov medzi Tureckom a západnými mocnosťami. To isté platí aj o turecko-ruských vzťahoch.

Ako sa ukazuje, tak Turecko zrejme nepatrí medzi spojencov, na ktoré by bolo stopercentné spoľahnutie.

Svoju zahraničnú politiku mení podľa toho, ako sa mu to zrovna hodí z hľadiska jeho geopolitických záujmov, a v prípade akéhokoľvek sporu so Západom neváha obrátiť pomyselné kormidlo kdekoľvek.

Na druhej strane je potrebné povedať, že by aj Moskva mala byť voči Ankare opatrnejšia, pretože sa ani ona nemôže na Turecko stopercentne spoľahnúť.

Čítajtie tiež:

VIEME PRVÍ: Britské ponorky sa presúvajú k Sýrii. Chystajú útok na vojenské ciele. Tony Blair hovorí, že Theresa May nepotrebuje súhlas parlamentu

INŠTITÚT REGIONÁLNEJ POLITIKY: Je čas prehodnotiť pozíciu Slovenska k zdaňovaniu digitálnych platforiem

Trumpove vyhrážky Rusku, že sa majú pripraviť v Sýrii na americké rakety, vystrelili nahor ceny ropy. Pocítime to aj na Slovensku
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies