Za antisemitizmus v Poľsku môžu komunistickí Židia, myslí si poľská poslankyňa z Práva a Spravodlivosti

Za antisemitizmus v Poľsku by sa mali ospravedlňovať komunistickí Židia, prípadne ich potomkovia a nie Poľsko a Poliaci. To aspoň tvrdí poslankyňa poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť vo svojom názorovom stĺpiku, ktorý vyšiel v pondelok 12. februára na webe Wpolityce. Informuje ŽTIS.

Krystyna Pawlowiczová v ňom reagovala na kritiku židovských skupín a štátu Izrael voči novému poľskému zákonu, ktorý trestá každého, kto by obvinil Poliakov z napomáhania zločinom, ktoré sa na území nacistami okupovaného Poľska diali počas druhej svetovej vojny. “Post-komunisti a opozícia dnes chcú, aby sme sa my, Poliaci v slobodnom Poľsku, ešte raz ospravedlnili, tentokát za ich antisemitizmus, ktorý vznikol v rámci vnútorných bojov medzi sovietskymi gubernátormi,” napísala. “Nech sa za marec 1968 ospravedlnia páchatelia, ideológovia a ich potomkovia,” dodala ešte. Po roku 1968 Poľsko opustili kvôli štátom vedenej antisemitskej kampani (vtedy označenej za anti-sionistickú) tisíce Židov, mnohí následkom straty zamestnania či policajné šikanovania, pričom sa museli vzdať svojho majetku aj poľského občianstva.

V niektorých krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a v jeho vtedajších satelitných krajinách pretrváva nenávisť voči Židom kvôli ich zástupcom, ktorí zohrali úlohu pri komunistickom prevrate a režimoch, ktoré nasledovali. Tieto režimy pritom v Rusku, Poľsku, ale aj iných krajinách, prijali antisemitskú politiku.

V Maďarsku roku 2016 naznačil Zsolt Bayer, spoluzakladateľ strany Fidesz, že kolaborácia Maďarov počas holokaustu bola odvetou za útlak komunistických Židov. V Litve, kde nacisti v spolupráci s miestnymi kolaborantmi vyvraždili celé židovské obce, miestne orgány začali roku 2008 súdny proces proti trom židovským partizánom kvôli ich údajným vojnovým zločinom a podpore Červenej armády. Po medzinárodnom škandále bol proces trvalo odročený.

Súvisiace články

2 miliardy eur na urýchlenie založenia Európskej rady pre inováciu

Peter Králik

NATO prestane komunikovať s Nemeckom, ak Berlín zavedie 5G sieť za pomoci Číny

TASR

Stovka policajtov vycestuje: Slovensko ich pošle do Macedónska aj do Srbska kvôli migrácii

redakčný výber
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy
Počkajte prosím...

Odoberať EuroRešpekt

Chcete byť informovaní o najnovších článkoch EuroRešpektu?