Za antisemitizmus v Poľsku môžu komunistickí Židia, myslí si poľská poslankyňa z Práva a Spravodlivosti
Za antisemitizmus v Poľsku by sa mali ospravedlňovať komunistickí Židia, prípadne ich potomkovia a nie Poľsko a Poliaci. To aspoň tvrdí poslankyňa poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť vo svojom názorovom stĺpiku, ktorý vyšiel v pondelok 12. februára na webe Wpolityce. Informuje ŽTIS.

Krystyna Pawlowiczová v ňom reagovala na kritiku židovských skupín a štátu Izrael voči novému poľskému zákonu, ktorý trestá každého, kto by obvinil Poliakov z napomáhania zločinom, ktoré sa na území nacistami okupovaného Poľska diali počas druhej svetovej vojny. “Post-komunisti a opozícia dnes chcú, aby sme sa my, Poliaci v slobodnom Poľsku, ešte raz ospravedlnili, tentokát za ich antisemitizmus, ktorý vznikol v rámci vnútorných bojov medzi sovietskymi gubernátormi,” napísala. “Nech sa za marec 1968 ospravedlnia páchatelia, ideológovia a ich potomkovia,” dodala ešte. Po roku 1968 Poľsko opustili kvôli štátom vedenej antisemitskej kampani (vtedy označenej za anti-sionistickú) tisíce Židov, mnohí následkom straty zamestnania či policajné šikanovania, pričom sa museli vzdať svojho majetku aj poľského občianstva.

V niektorých krajinách bývalého Sovietskeho zväzu a v jeho vtedajších satelitných krajinách pretrváva nenávisť voči Židom kvôli ich zástupcom, ktorí zohrali úlohu pri komunistickom prevrate a režimoch, ktoré nasledovali. Tieto režimy pritom v Rusku, Poľsku, ale aj iných krajinách, prijali antisemitskú politiku.

V Maďarsku roku 2016 naznačil Zsolt Bayer, spoluzakladateľ strany Fidesz, že kolaborácia Maďarov počas holokaustu bola odvetou za útlak komunistických Židov. V Litve, kde nacisti v spolupráci s miestnymi kolaborantmi vyvraždili celé židovské obce, miestne orgány začali roku 2008 súdny proces proti trom židovským partizánom kvôli ich údajným vojnovým zločinom a podpore Červenej armády. Po medzinárodnom škandále bol proces trvalo odročený.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies