Za drámou okolo iránskeho dronu bude napokon navigačná chyba. Vysvetlenie, ktoré príjmu napokon všetci

Sýrsky konflikt, ktorý zažil explóziu vášní, dohadov a emócii a v posledný dňoch aj vystupňovanie vojenských vzájomných konfliktov hráčov v regióne, napokon upokojí jediná prijateľná interpretácia pre všetkých. A to, že išlo o navigačnú chybu samotného dronu a nie úmysel. Tú interpretáciu vo svojej rozsiahlej analýze ponúka už dnes od rána napríklad Haaretz v komentári .

Je to dobrá interpretácia, ktorá všetkým hráčom v regióne dáva možnosť zachovať si svoju tvár.

Toľko masívne vyzdvihovanie zostrelenia izraelskej stíhačky zo strany štátnych propagandistických médií v Sýrii, má svoj logický dôvod. Je to snaha neurobiť oficiálne Irán jednou zo strán Sýrskeho konfliktu a zabrániť vzniku, či premostenia na konflikt iránsko – izraelský. Takýto vývoj by totiž bol tlakom na Putina vyhraniť sa voči Izraelu, tomu Izraelu, kde je početná ruská menšina s vplyvom na ruské prezidentské voľby. V tomto zmysle je konanie propagandy sýrskych médií preventívne a uľahčuje pozíciu Putina, ktorý nemusí vo vzťahu k Izraelu zastávať proiránske pozície. Zvaliť všetko na neúmyselnú navigačnú chybu v ďalších dňoch tak umožní efektívny a upokojujúci diplomatický dialóg.

Pozície Izraela sú jasné a majú jasný odkaz k vnútropolitickej situácii.  Benjamin Netanyahu nemohol ani konať inak, vie každý, kto pozná izraelské reálie. Jeho rozhovor s Putinom, že Izrael sa bude brániť a Putinova odpoveď nech sa Izrael zdrží krokov vedúcich k eskalácii, tak dáva obom pánom na stranách telefonickej linky čas nájsť dobrú nekonfliktnú interpretačnú pozíciu okolo iránskeho dronu. Opäť navigačná chyba je win-win situácia pre oboch.

Keď si pozriete dnešné online vydania Washington Examiner alebo jednoznačne proizraelský Washington Free Beacon, nielenže zistíte neprioritizáciu témy konfliktu Izrael – iránsky dron – Sýria, ale nenájdete ani známky démonizovania Ruska v tejto téme. Jediným upozornením je tlak na Irán z dôvodu jadrovej dohody. Aj pre Američanov vážnosť situácie a napokon zvalenie chyby na nedokonalosť navigácie dronu je prijateľným a diplomaticky upokojujúcim stanoviskom.

Osud  konfliktu v Sýrii tak naďalej zostáva spojenou nádobou s konfliktom na Ukrajine a zároveň potvrdením, že riešenie situácie má v rukách iba Trump s Putinom. Bez dôveryhodného a verejnosti zrozumiteľného vzájomného dialógu USA a Ruska pokrok na Blízkom Východe (Ukrajine)  nie je a nebude možný. Tento fakt si uvedomujú a zároveň zneužívajú všetci hráči v regióne, preto budeme svedkami jednak naďalej náhodných niekoľkodňových vyhrotení konfliktu a jednak svedkami diplomatickej interpretačnej eliminácie a úsilia, aby konflikt neprerástol do väčších rozmerov. A v tejto optike napokon zvíťazí aj navigačná chyba dronu.

Všetko ostatné by mal štandardne a profesionálne pracujúci komentátor opustiť a sústrediť sa na základnú politickú rovinu konfliktu. To druhé čo zostáva, môžme s pokojom prenechať na konšpirovanie mimoriadnymi neoverenými správami odpadkovým košom v prostredí sociálnych sieti.

 

 
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies