Za drámou okolo iránskeho dronu bude napokon navigačná chyba. Vysvetlenie, ktoré príjmu napokon všetci

Sýrsky konflikt, ktorý zažil explóziu vášní, dohadov a emócii a v posledný dňoch aj vystupňovanie vojenských vzájomných konfliktov hráčov v regióne, napokon upokojí jediná prijateľná interpretácia pre všetkých. A to, že išlo o navigačnú chybu samotného dronu a nie úmysel. Tú interpretáciu vo svojej rozsiahlej analýze ponúka už dnes od rána napríklad Haaretz v komentári .

Je to dobrá interpretácia, ktorá všetkým hráčom v regióne dáva možnosť zachovať si svoju tvár.

Toľko masívne vyzdvihovanie zostrelenia izraelskej stíhačky zo strany štátnych propagandistických médií v Sýrii, má svoj logický dôvod. Je to snaha neurobiť oficiálne Irán jednou zo strán Sýrskeho konfliktu a zabrániť vzniku, či premostenia na konflikt iránsko – izraelský. Takýto vývoj by totiž bol tlakom na Putina vyhraniť sa voči Izraelu, tomu Izraelu, kde je početná ruská menšina s vplyvom na ruské prezidentské voľby. V tomto zmysle je konanie propagandy sýrskych médií preventívne a uľahčuje pozíciu Putina, ktorý nemusí vo vzťahu k Izraelu zastávať proiránske pozície. Zvaliť všetko na neúmyselnú navigačnú chybu v ďalších dňoch tak umožní efektívny a upokojujúci diplomatický dialóg.

Pozície Izraela sú jasné a majú jasný odkaz k vnútropolitickej situácii.  Benjamin Netanyahu nemohol ani konať inak, vie každý, kto pozná izraelské reálie. Jeho rozhovor s Putinom, že Izrael sa bude brániť a Putinova odpoveď nech sa Izrael zdrží krokov vedúcich k eskalácii, tak dáva obom pánom na stranách telefonickej linky čas nájsť dobrú nekonfliktnú interpretačnú pozíciu okolo iránskeho dronu. Opäť navigačná chyba je win-win situácia pre oboch.

Keď si pozriete dnešné online vydania Washington Examiner alebo jednoznačne proizraelský Washington Free Beacon, nielenže zistíte neprioritizáciu témy konfliktu Izrael – iránsky dron – Sýria, ale nenájdete ani známky démonizovania Ruska v tejto téme. Jediným upozornením je tlak na Irán z dôvodu jadrovej dohody. Aj pre Američanov vážnosť situácie a napokon zvalenie chyby na nedokonalosť navigácie dronu je prijateľným a diplomaticky upokojujúcim stanoviskom.

Osud  konfliktu v Sýrii tak naďalej zostáva spojenou nádobou s konfliktom na Ukrajine a zároveň potvrdením, že riešenie situácie má v rukách iba Trump s Putinom. Bez dôveryhodného a verejnosti zrozumiteľného vzájomného dialógu USA a Ruska pokrok na Blízkom Východe (Ukrajine)  nie je a nebude možný. Tento fakt si uvedomujú a zároveň zneužívajú všetci hráči v regióne, preto budeme svedkami jednak naďalej náhodných niekoľkodňových vyhrotení konfliktu a jednak svedkami diplomatickej interpretačnej eliminácie a úsilia, aby konflikt neprerástol do väčších rozmerov. A v tejto optike napokon zvíťazí aj navigačná chyba dronu.

Všetko ostatné by mal štandardne a profesionálne pracujúci komentátor opustiť a sústrediť sa na základnú politickú rovinu konfliktu. To druhé čo zostáva, môžme s pokojom prenechať na konšpirovanie mimoriadnymi neoverenými správami odpadkovým košom v prostredí sociálnych sieti.

 

 

Súvisiace články

Bezpečnostná únia: Európsky informačný systém registrov trestov príslušníkoch tretích krajín

Peter Králik

Búrka v šerbli alebo strata suverenity Slovenska?

Jana Teleki

Spravodlivosť podľa sudkyne Kresl

Jana Teleki
Načítam....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. OK Viac info

Privacy & Cookies Policy