Za policajné násilie počas masových protestov v Moskve, je podľa Putina zodpovedná opozícia

sita

Podľa ruského prezidenta je dobré, že kritici držia vládu stále v strehu, no “nie je to dosť na to, aby pomohli krajine napredovať“.

Policajné násilie počas letných masových protestov v Moskve vyvolala podľa ruského prezidenta opozícia. Mala pritom jediný cieľ, ukázať “akí sú hrdinovia a že ak sa dostanú k moci, ochránia záujmy občanov s rovnakým zápalom”. Šéf Kremľa to vyhlásil v rozhovore pre ruskú štátnu agentúru Tass, pričom tiež uviedol, že demonštranti blokovali dopravu, aby “vyprovokovali bezpečnostné zložky k tomu, aby sa zahnali obuškami”. “Ak sa ľudia správajú podľa existujúcich pravidiel a zákonov, kto sa po nich zaženie obuškom? Naopak, polícia ich ochráni,” povedal.

Sériu protestov v Moskve vyvolalo rozhodnutie úradov nedovoliť kandidatúru desiatok opozičných a nezávislých kandidátov v septembrových voľbách do mestského zastupiteľstva. Zúčastnilo sa na nich do 60-tisíc ľudí, čo bolo najviac za ostatných sedem rokov. Niektoré nepovolené demonštrácie rozohnala polícia a mnohí účastníci pri tom utrpeli zranenia. Viac ako tisíc ľudí úrady zatkli a 19 mladých mužov napokon čelilo obvineniam z trestných činov. Policajné násilie a stíhanie demonštrantov vyvolalo vlnu nevôle zo strany verejnosti aj ľudskoprávnych aktivistov, podľa ktorých bolo úmyselné a politicky motivované.

Putin opakovane tvrdí, že všetky protesty sa musia konať v súlade so zákonom. Ten v súčasnosti pre takéto podujatia vyžaduje povolenie od úradov. “Dostaňte povolenie a choďte vyjadriť svoj názor,” vyjadril sa prezident v rozhovore a dodal, že je dobré, že kritici držia vládu stále v strehu, no “nie je to dosť na to, aby pomohli krajine napredovať“.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies