Zadržali riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského-prezidentka mu pozastavila činnosť

Podľa Denníka N Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke. Dôvody zatiaľ nie sú známe.

Podľa webu Aktuality.sk zadržanie Pčolinského súvisí s úplatkom od konkurzného právnika Zoroslava Kollára. Toho mala SIS odpočúvať a rozpracovávať. Na pokyn nového šéfa SIS Pčolinského mali tieto aktivity údajne zastaviť a Kollára ďalej neriešiť, píšu Aktuality.

Podľa TV Joj má zadržanie riaditeľa SIS súvisieť s výpoveďou jeho námestníka Borisa Beňu. V decembri 2020 polícia zadržala Beňu.

Akciu vykonali kukláči z NAKA ráno o piatej tak, že vylomili dvere na jeho byte Akcia bola realizovaná so súhlasom špeciálneho prokurátora. Podľa niektorých úvah sa jedná o skúšku Lipšicovej lojality a autority, lebo ako je známe jeho vzťah s Pčolinským bol v minulosti klúčový.

Zadržaním riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského sa bude zaoberať aj Osobitný kontrolný výbor NR SR na kontrolu činnosti SIS, a to na svojej najbližšej schôdzi v stredu 17. marca. Agentúre SITA to potvrdil člen výboru a podpredseda Národnej rady SR (NR SR) Juraj Šeliga (Za ľudí).

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského. Informoval o tom Denník N na svojej internetovej stránke. Dôvodom sú údajne podozrenia z korupcie. Šeliga zároveň poprel, že by kontrolný výbor týmito informáciami disponoval. „Ak by som takouto informáciou disponoval, oznámil by som ju orgánom činným v trestnom konaní. Žiadne takéto informácie výbor nemal,” doplnil.

Predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár krátko po Pčolinského zadržaní listom požiadal prezidentku Zuzanu Čaputovú aby Pčolinského dočasne postavila mimo službu.

Prezidentka Pčolinského dočasne pozbavila funkcie.
Organizácia Transparency International Slovensko uviedla, že zadržanie Vladimíra Pčolinského ukazuje, že polícia má voľné ruky aj pri nominantoch súčasnej vlády.

Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského pre podozrenie z korupcie je, paradoxne, dobrou správou pre Slovensko. Uviedla to organizácia Transparency International Slovensko (TIS), podľa ktorej zadržanie ukazuje, že polícia má voľné ruky aj pri nominantoch súčasnej vlády. Informovala o tom TIS na svojom profile na sociálnej sieti.

„Bude to aj veľkým testom pre špeciálnu prokuratúru vedenú Danielom Lipšicom, kedysi blízkym spolupravníkom zadržaného Pčolinského. Presne pre takéto konflikty záujmov sme boli za to, aby tento protikorupčný úrad neviedol bývalý politik,“ pokračovala TIS. Organizácia však dodáva, že je to aj potenciálne smutná správa o schopnosti vládnej koalície nominovať do dôležitej pozície „rovného“ človeka.

„Ale skutočnú vinu či nevinu definitívne určia až ďalšie udalosti, prípadne súd. Osud Pčolinského v istom zmysle povie o návrate vlády spravodlivosti na Slovensku viac ako to, ako nakoniec skončia Marian K.,Tibor G. či Monika J.“ uzavrela TIS

Polícia a prokuratúra majú rozviazané ruky a konajú nezávisle. V reakcii na zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského to uviedlo hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO). V stanovisku, ktoré zaslal vedúci komunikačného oddelenia OĽaNO Matúš Bystriansky, hnutie zdôraznilo, že plní to, čo sľúbilo voličom pred voľbami.

Zastavme korupciu: Zadržanie šéfa SIS je dôkazom toho, že justičné orgány postupujú voči podozrivým bez rozdielu

Zadržanie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, ktorý je nominantom vládneho hnutia Sme rodina, je dôkazom toho, že justičné orgány postupujú voči podozrivým bez rozdielu. Pre agentúru SITA to uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

„Politika ochrany ‚našich ľudí‘ definitívne skončila. Verím, že aj naďalej bude polícia a prokuratúra postupovať nezávisle od politickej moci a prípadných tlakov,“ dodala Petková s tým, že k samotnému podozreniu z korupcie sa nadácia pre nedostatok informácií nevie vyjadriť.

Vladimír Pčolinský tvrdí, že sledovacie komando Petra Tótha sledovali profesionáli, nie SIS

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies