ZAHRANIČNÉ INVESTÍCIE: Automobilka BMW investuje do vývojového strediska na Sokolovsku cez 6 miliárd českých korún aj bez stimulov štátu
Keď dvaja robia to isté nie je to isté dalo by sa povedať o CzechInvest a SARIO. Kým v Jaguari pri Nitre si štát vo forme investičných stimulov kupuje pracovné miesta pre Srbov a domáce voličské publikum, tak v BMW pri Sokolove bude vývoj s pridanou hodnotou bez nulového investičného stimulu od štátu.

Nemecká automobilka BMW investuje do výstavby vývojového centra a testovacieho polygónu na Sokolovsku približne 250 miliónov eur (v prepočte 6,36 miliardy českých korún). Píše sa to vo vyhlásení o strategickej spolupráci medzi českou vládou a BMW, ktoré má kabinet schváliť na svojej stredajšej schôdzi. Návrh vyhlásenia neuvádza žiadny investičný stimul od štátu. Informujú české Hospodářske Noviny.

Strategickú investíciu oznámili zástupcovia vedenia BMW, českej vlády a Karlovarského kraja už v decembri.

Nemecká automobilka plánuje neďaleko Sokolova do konca roka 2022 sprevádzkovať stredisko “BMW Group Future Mobility Development”. Majú sa v ňom testovať hlavne vozidlá pre autonómne riadenie, ale aj alternatívne koncepcie riadenia.

BMW zamestná v centre niekoľko stoviek ľudí, vzniknú aj “vysoko kvalifikované pracovné miesta, ako sú technici v automobilovom odvetví, odborníci v oblasti digitalizácie a autonómneho riadenia”. Pracovné príležitosti by mali dostať tiež uchádzači o zamestnanie z úradov práce.

V areáli vznikne viac ako 100 kilometrov skúšobných dráh vrátane rôznych technických zariadení – napríklad systémov na odolnosť proti korózii, laboratórií klimatických skúšok či postrekových
závlahových systémov.

“Cieľom je vytvoriť reálne prostredie pre simuláciu rôznych druhov prevádzky a reprodukcii všetkých druhov dopravných situácií s cieľom vyvinúť nové systémy a dosiahnuť predbežného komerčného vývoja,” píše sa vo vyhlásení.

Ako pokračuje portál IHNED.CZ pre výstavbu areálu bolo vytipovaných územie o rozlohe 525 hektárov v katastroch obcí Lomnice, Dolní Nivy a Vintířov. Vlastníkom pozemkov na bývalej výsypke pri ťažbe hnedého uhlia je spoločnosť Sokolovská uhelná a s ich výkupom má BMW pomáhať agentúra CzechInvest. Aby sa stihlo začatia prevádzky centra do konca roka 2022, stavebné povolenie bude nutné vybaviť do konca budúceho roka.

Pre BMW predstavuje plánované centrum pri Sokolova najväčšiu investíciu v strednej a východnej Európe.

Firma si z viac než osemdesiatich lokalít zvolila Sokolovský kraj aj vzhľadom k dobrej dopravnej dostupnosti do hlavného vývojového centra automobilky v Mníchove. IHNED to v skoršom rozhovore povedal Herbert Grebenc, viceprezident BMW.

V Česku sa pripravujú ďalšie testovacie okruhy pre autá bez vodičov. Jeden taký plánuje česká investičná skupina Accolade u Stříbra v Plzenskom kraji. Zástupcovia mesta investíciu vítajú, minulý týždeň podporili zámer zmeny územného plánu, ktorá je pre výstavbu polygónu v lokalite nevyhnutná. Accolade plánuje jeho sprevádzkovanie do roku 2022.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies