Zákaz zahaľovania tváre? Rakúska polícia chcela pokutovať pacienta s leukémiou

Rakúska polícia chcela uložiť pokutu 80 eur mužovi, ktorý na ulici nosil lekármi predpísanú zdravotné rúšku. Policajti prehliadnutému vysvetlili, že porušil zákon zakazujúci úplné zahaľovanie tváre na verejnosti a od svojho zámeru ustúpili až po tom, čo im dotyčný ukázal svoje lieky a krvné testy. Nosenie rúšky mužovi predpísali lekári v záujme ochrany imunitného systému oslabeného chemoterapiou. Podľa serveru Vice News Austria trpí 26-ročný Valentin leukémiou.

Pacient serveru povedal, že polícia ho zadržala minulý utorok. „Prvé, na čo sa ma pýtali, bolo, či hovorím nemecky a či som cudzinec,“ povedal muž. „Keď som vysvetlil, že som z Viedne, situácia sa trochu upokojila. Ale potom sa zamerali na moju rúšku,“ povedal pokutovaný muž.

Zákon zakazujúci zahaľovanie tváre v Rakúsku vstúpil do platnosti vlani v októbri. Opatrenie, ktoré schválila ešte vláda veľkej koalície sociálnych demokratov (SPÖ) a ľudovcov (ÖVP), smeruje predovšetkým proti noseniu buriek a nikábu, teda odevov, ktoré moslimským ženám zakrývajú celé telo a ponechávajú len mriežku alebo úzky otvor pre oči.

Rakúske ministerstvo vnútra, v ktorého čele teraz stojí Herbert Kickl z protiimigračnej Slobodnej strany Rakúska (FPÖ), však upozorňuje, že sa to netýka len náboženských odevov. Naopak sa vraj nevzťahuje napríklad na karnevalové masky, niektoré pracovné odevy a práve zdravotné rúška.

Hovorca polície Patrick Maierhofer spomínaný incident priznal, ale povedal, že sa záležitosť vyriešila „po krátkom rozhovore“. Polícia podľa neho v podobných prípadoch vyžaduje potvrdenie od lekára.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies