Zasadne bezpečnostná rada: Bude rokovať o nákupe stíhačiek
Bezpečnostná rada SR bude v stredu (11.7.) rokovať o nákupe stíhacích lietadiel. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková. Informuje portál DNES24.sk.

Do programu stredajšieho rokovania poradného orgánu vlády bol zaradený aj bod týkajúci sa obmeny vojenských radarov.

„Návrh na obstaranie nových taktických stíhacích lietadiel bol zaradený do programu zajtrajšieho rokovania Bezpečnostnej rady SR,“ uviedla Capáková. Na príslušné rokovanie vlády sa materiál podľa hovorkyne ministerstva dostane v závislosti od toho, s akým výsledkom ho rada prerokuje.

V programe 113. rokovania Bezpečnostnej rady SR, ktorý je zverejnený na stránke Úradu vlády SR, bod týkajúci sa nákupu nadzvukového stíhacieho letectva zatiaľ nefiguruje. Zaradená tam však bola obmena rádiolokačnej techniky Vzdušných síl OS SR. V zmysle materiálu by mala vláda uložiť ministrovi obrany Petrovi Gajdošovi (SNS), aby spustil proces obstarávania 17 kusov 3D rádiolokátorov stredného, malého aj blízkeho dosahu za predpokladaných 155 090 000 eur.

Gajdoš minulý týždeň na výjazdovom rokovaní vlády v Bardejove avizoval, že predložil návrh zaradenia nákupu nadzvukového stíhacieho letectva na tohtotýždňové rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády. „Takto som vo svojej žiadosti, ktorú som dával predsedovi vlády, rozhodol. Ale či budú materiály zaradené na rokovanie Bezpečnostnej rady SR a vlády, o tom rozhodne premiér,“ povedal šéf rezortu obrany.

Rozhodnutie o nákupe nadzvukových stíhačiek malo padnúť pôvodne už v júni, odložil ho však premiér Peter Pellegrini (Smer-SD). Ten chcel mať totiž na stole všetky potrebné materiály a tiež dve porovnateľné ponuky od výrobcov švédskej stíhačky JAS-39 Gripen a americkej stíhačky F-16, ktoré sú v hre.

Materiál je na úrovni ministerstva schválený. V médiách sa objavila informácia, že Gajdoš vybral druhý z dvojice posudzovaných strojov. Celkovo má Slovensko záujem o kúpu 14 stíhacích lietadiel, ktoré majú nahradiť dosluhujúce ruské stroje MiG-29. Namiesto prenájmu je v súčasnosti v hre kúpa nadzvukového stíhacieho letectva. Hodnota nákupu podľa plánov presiahne miliardu eur.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies