Zdaňovanie: zo zoznamu EÚ obsahujúceho nespolupracujúce jurisdikcie boli vyradené 2 jurisdikcie

Európska Rada 25. mája 2018 vyradila Bahamy a Svätý Krištof a Nevis zo zoznamu EÚ týkajúceho sa nespolupracujúcich daňových jurisdikcií.

Zoznam EÚ prispieva k prebiehajúcemu úsiliu o predchádzanie daňovým podvodom a podporu dobrej správy na celom svete. Vytvorený bol v decembri 2017.

Menší počet jurisdikcií na zozname je meradlom úspechu procesu tvorby zoznamu“, uviedol Vladislav Goranov, minister financií Bulharska, ktoré v súčasnosti vykonáva predsedníctvo Rady. „Keďže sa jurisdikcie na celom svete usilujú o reformu svojich daňových politík, našou výzvou na zvyšok tohto roka bude dozerať na to, aby sa záväzky správne vykonávali.“

Tento zoznam sa uvádza v prílohe I k záverom, ktoré Rada prijala v decembri 2017.

Bahamy a Svätý Krištof a Nevis prijali záväzky na vysokej politickej úrovni, že odstránia nedostatky, ktoré znepokojujú EÚ. Experti EÚ tieto záväzky posúdili.

V nadväznosti na to boli dve uvedené jurisdikcie presunuté z prílohy I k záverom do prílohy II, v ktorej sa uvádza zoznam jurisdikcií, ktoré prijali dostatočné záväzky reformovať svoje daňové politiky.

Plnenie ich záväzkov bude podrobne monitorovať pracovná skupina zodpovedná za zostavovanie zoznamu („skupina pre kódex správania“).

Rozhodnutie bolo prijaté bez diskusie na zasadnutí Rady pre hospodárske a finančné záležitosti.

V konečnom dôsledku zostáva na zozname nespolupracujúcich jurisdikcií7 jurisdikcií: Americká Samoa, Guam, Namíbia, Palau, Samoa, Trinidad a Tobago a Americké Panenské ostrovy.

Keďže sa zoznam má revidovať najmenej raz za rok, môže skupina pre kódex správania kedykoľvek odporučiť jeho aktualizáciu.
Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies