Zelená energia v Nemecku robí viac škody než úžitku
Ako ukazujú posledné štatistiky, tak zelená politika, ktorá stála nemeckých daňových poplatníkov miliardy eur, zrejme nezožne očakávané ovocie. Napriek všetkým snahám o obmedzení jadrových a fosílnych palív a prechodu na obnoviteľné zdroje ako energie, ako sú fotovoltika a veterné elektrárne nesplní Nemecko do roku 2020 očakávané zníženie emisí skleníkových plynov.

Vysoké ceny energií, trvalá závislosť na pevných palivách a nadmerné emisie oxidu uhličitého ukazujú, že Nemecko výrazne zaostáva za krajinami, ktoré sa zaviazali aktívnemu presadzovaniu zelenej politiky, informuje Politico

Nielen v Európe sa jedná o 11 krajín, vrátane Švédska, Rakúska, Dánska, Spojeného kráľovstva a Francúzska, ktorým sa už podarilo výrazne obmedziť závislosť na pevných palivách a naopak podporovať výrobu ekologicky šetrnej elektriny.

Obnoviteľné zdroje energií dosahovali v minulom roku podľa think thanku Agora Energiewende iba 36% celkovej spotreby elektriny. Dôvodom tohto javu je zrejme neprijatie kľúčových reforiem v oblasti teplárenstva a dopravy, nie ich nedostatočná výroba.

 

“Nemecko, doteraz chápané ako vlajková loď zelenej politiky, zlyháva,” povedal šéf Agora Energiewende vo svojej správe z januára.

Posledné hodnotenie Európskej komisie navyše ukázalo, že sa Nemecku možno nepodarí dosiahnuť do roku 2020 požadovanej normy energetickej účinnosti, ktoré je 20%. Zatiaľ sa aspoň očakáva, že by sa mu mohlo podariť splniť mieru výroby obnoviteľných zdrojov energie vo výške 18%. Miestna zelená lobby však varuje, že sa pravdepodobne nepodarí splniť ani to.

Nemecko z vyššie uvedených dôvodov nesplní svoje záväzky znížiť emisie skleníkových plynov o 40% v časovom horizonte do roku 2020. Novo zostavená nemecká vláda je s tým už zmierená a mieni sa namiesto tohto venovať novým cieľom, a to zníženiu emisií skleníkových plynov o 55% do roku 2030. Dosiahnuť toho chce prostredníctvom nových zákonov v oblasti dopravy a stavebníctva.

 

Nesplnenie cieľov však nebude bez následkov a nemeckí daňoví poplatníci budú musieť pravdepodobne siahnuť dosť hlboko do peňaženky.

 

    “Nemecko je aspoň čo sa týka zelenej politiky najväčším podvodom na svete! Ak niekto stále verí v ekologickú šetrnosť nemeckej energetickej politiky, nech sa po naštudovaní najaktuálnejších štatistík prebudí zo sna,” hnevajú sa európski úradníci.

Nemecko bolo po roky považované za popredného lídra globálnej energetickej transformácie, keď sa samo spolupodieľalo na technologickej revolúcii, s ktorou prišiel vynález solárnej a veternej výroby energiou, ktorá je nielen ekologicky šetrnejšia, ale aj úspornejšia.

Realita je však úplne iná. Mnohým domácnostiam sa naopak výdavky na spotrebu po útlme jadrovej výroby výrazne zvýšili.

  “Ja sa so zelenou politikou stotožňujem, a tiež za ňu veľa platím, ale žiadna ochrana klímy sa akosi nekoná, a nie som zďaleka jediný, kto to tak cíti,” povedal Klaus Mueller, riaditeľ miestnej lobby spotrebiteľov Verbraucherzentrale Bundesverbrand nemeckému rozhlasu.

Nemecko je známe pre všetkých z nás, ktorí ho často navštevujú, známe veľkým množstvom veterných elektrární, ktorých sú mnohokrát celé polia.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies