Zeman vystúpi na zjazde ČSSD
Prezident Miloš Zeman vystúpi na zjazde ČSSD budúcu nedeľu krátko po jeho začatí, povedal dnes po rokovaní širšieho vedenia strany novinárom úradujúci predseda strany Milan Chovanec.

Na Zemanov prejav naviažu voľby vedenia, ktoré sociálna demokracia vyberie po neúspechu v minuloročných voľbách do snemovne. Podľa Chovanca sa časť zjazdu pravdepodobne odohrá bez prítomnosti verejnosti a rokovania by sa okolo 22:00 mohli na niekoľko mesiacov prerušiť. Cez 550 delegátov by sa mohlo vyjadriť aj k tomu, či by mala ČSSD rokovať s ANO o vláde, informujú eurozprávy.cz

Kandidáti na predsedu ČSSD ponúkajú rôzne postupy, ako by sa mala strana vyjadriť k prípadnej vládnej spolupráci. Súčasný podpredseda Jan Hamáček preferuje, aby ČSSD podľa mandátu zjazdu konala a hľadala programové priesečníky so stranou ANO. “Sociálna demokracia by sa nemala izolovať od rokovania,” uviedol. Následne by chcel, aby výsledok rokovaní potvrdila členská základňa.

Dlhodobý kritik súčasného vedenia Jiří Zimola by preferoval rokovania o koalícii, v ktorej by však ČSSD nesmela mať podriadenú úlohu. Ocenil, že sa otázkou vstupu do koaličných rokovaní nezaoberalo  rokovanie ústredného výboru. “Ja to považujem za správne rozhodnutie, malo by patriť najmenej zjazdu, alebo lepšie celej členskej základni,” hovoril Zimola o inšpirácii nemeckou sociálnou demokraciou pri rokovaní o tamojšej veľkej koalícii.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies