A. Zemanová (SaS): Úrad verejného zdravotníctva by mal preveriť postupy dodávateľov pitnej vody
Obyvatelia Žitného ostrova, ktorí sú zásobovaní pitnou vodou, môžu mať oprávnené obavy o jej kvalitu. Tvrdí to poslankyňa NR SR a tímlíderka strany Sloboda a Solidarita pre životné prostredie Anna Zemanová.

„Dodávatelia pitnej vody by mali odberateľom ponúkať pravidelné informácie o kvalite vody a preukázať im na základe komplexných rozborov, že dodávajú pitnú vodu. Namiesto toho sa však vyhráža trestnými oznámeniami,“ poznamenala A. Zemanová, ktorá sa dlhodobo venuje znečisteniu vody v Bratislave a na Žitnom ostrove.

Poslankyňa tiež upozornila na vyhlášku, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o kvalite pitnej vody, kontrole kvality pitnej vody, programe monitorovania a manažmente rizík pri zásobovaní pitnou vodou. Na základe nej sú dodávatelia pitnej vody povinní vykonať mimoriadny odber pri podozrení na znečistenie pitnej vody a nie sa sporiť o to, či odber vykonaný odberateľkou bol akreditovaný alebo nie.

„Dodávateľ pitnej vody je povinný robiť analýzy aj na látky, ktorých výskyt je v danej lokalite pravdepodobný na základe spracovaného manažmentu rizík, pričom prvoradou úlohou je ochrana zdravia ľudí pred nepriaznivými účinkami kontaminovanou pitnou vodou. Na základe znečistenia susediacich vodárenských zdrojov je ich povinnosťou vykonávať rozšírené analýzy a odberateľom dať pravdivé informácie o kvalite,“ tvrdí poslankyňa a upozornila, že až 8 obcí na Žitnom ostrove nemá verejný vodovod a obyvatelia tak pijú vodu z vlastnej studne.

Úrad verejného zdravotníctva by mal podľa Anny Zemanovej preveriť, či všetci prevádzkovatelia vodovodov na Žitnom ostrove si dôsledne plnia svoje povinnosti, či majú aktualizované povinné dokumenty (hlavne plán manažmentu rizík) a či si plnia všetky povinnosti dodávateľov pitnej vody.

„Dodávatelia pitnej vody by si mali zobrať príklad od niektorých prevádzkovateľov a proaktívne zverejňovať protokoly o kvalite pitnej vody v jednotlivých obciach,“ dodala poslankyňa Anna Zemanová.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies