Žilinka v kauze samovraždy exsiskára Böhma riešil Lipšica a jeho podriadených

Podľa generálneho prokurátora Maroša Žilinku, dozorujúci prokurátor neuplatnil zákonné oprávnenie, keď zistil, že Böhm má viacero strelných zbraní a nezaistil ich.

O kauze samovraždy kajúcnika Františka Böhma hovoril generálny prokurátor Maroš Žilinka so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom a dozorujúcim prokurátorom.

Podľa Žilinku prokurátor keď zistil, že Böhm má viacero strelných zbraní, neuplatnil zákonné oprávnenie, a nezaistil ich.

Žilinka na sociálnej sieti uviedol, že preskúmal trestnú vec obvineného Böhma„pre zločiny založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku a podplácania“

Zistil, že dozorujúci prokurátor z Úradu špeciálnej prokuratúry nepostupoval celkom správne.

„Neuplatnil zákonné oprávnenia prokurátora vo vzťahu k zisteniu, že obvinený je legálnym držiteľom viacerých strelných zbraní (čo však bola primárne povinnosť príslušných policajtov) a túto skutočnosť nezohľadnil ani pri rozhodovaní o zaistení majetku obvineného,“ vysvetľuje Žilinka.

Böhma zadržali spolu s bývalým šéfom kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovítom Makóom v rámci akcie Božie mlyny. Aj na základe jeho výpovedí bol obvinený bývalý policajný prezident Milan Lučanský z prijímania úplatkov, usvedčoval obchodníkov s pohonnými hmotami v kauze Texasan, usvedčovať mal aj ďalších policajných funkcionárov.

V polovici decembra ho ako spolupracujúceho obvineného súd prepustil z väzby na slobodu. Naposledy bol na Národnej kriminálnej agentúre vypovedať koncom januára. Vo svojom rodinnom dome sa, údajne aj pre výčitky voči Lučanskému, ktorý si na život siahol vo väzobnej cele tesne pred koncom roka, zastrelil.

Krátko po incidente sa zistilo, že Böhm mal vo svojom rodinnom dome v Plaveckom Štvrtku viacero strelných zbraní. Vlastnil ich legálne. Žilinka prisľúbil skontrolovať postup dozorujúceho prokurátora, policajný prezident Peter Kovařík zasa polície.

Žilinka dodal, že dozorujúci prokurátor prijal opatrenia, ktorými usmernil postup Národnej kriminálnej agentúry, až po tragickej udalosti. „Pretože špeciálny prokurátor nevyvodil dôsledky zo zistených nedostatkov podriadeného prokurátora, generálny prokurátor Slovenskej republiky, využijúc svoju disciplinárnu právomoc, vykonal so špeciálnym prokurátorom a prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry pohovor v zmysle zákona o prokurátoroch a právnych čakateľoch prokuratúr,“ spresnil generálny prokurátor.

Posúdenie správnosti a zákonnosti postupu vyšetrovateľa NAKA a príslušného útvaru Policajného zboru je predmetom trestného konania vedeného vyšetrovateľom Úradu inšpekčnej služby pod dozorom prokurátora Krajskej prokuratúry Bratislava, dodal na záver Žilinka.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies