Zmapované teroristické útoky za rok 2017
Terorizmus zostáva bezpečnostnou hrozbou číslo jeden. Najväčším nebezpečenstvom je zvlášť na Blízkom východe a Afrike. Podľa Afrického strediska strategických štúdií sa počet násilných a teroristických udalostí spojených s militantnými islamskými skupinami v Afrike v uplynulom roku zvýšil o 38% – z 2 117 udalostí v roku 2016 na 2 933 udalostí.

Podľa správy “Africké militantné islamistické skupiny znovu na vzostupe” sa jedná o pokračovanie dlhodobejšieho trendu, ktorý zažil v roku 2016 mierny pokles, aby v roku 2017 opäť zosilnel. Správa naznačuje, že neexistuje žiadny jednotiaci faktor, ktorý by vysvetľoval, prečo dochádza k rastu počtu násilností. Všetky africké teroristické islamistické skupiny vykázali väčšiu aktivitu.

Hoci je na Západe najznámejšou africkou teroristickou skupinou neslávne preslávená Boko Haram, napojená na IS, najviac teroristických útokov a násilností má na svedomí somálska Aš-Šabáb, skupina islamistických vzbúrencov ktorá vzišla z vojny v Somálsku. Skupina je spojená s takmer 58% všetkých násilností v Afrike, za ktoré sú zodpovedné islamistické skupiny – z 2 933 ich spáchala 1749. Jej akcie tiež mali za následok najviac smrteľných obetí – z 10 533 zabitých ľudí na jej hlavu pripadá 4 384 mŕtvych, tj . 46% všetkých zabitých v dôsledkov činnosti islamistických teroristických skupín.

Významne tiež stúpol počet úmrtí a násilností spojený s Al-Kajdou v islamskom Maghrebe, pobočkou celosvetovo známej al-Kájdy, ktorá si kladie za cieľ zvrhnúť alžírsku vládu a nastoliť tu islamský štát. V roku 2017 uskutočnila 79 násilných činov, v roku 2018 už je to 212. Tento nárast je do značnej miery daný vznikom spojenej koalície na al-Kájdu naviazaných subjektov, tzv. Jama’at Nusrat al-Islam wal Muslimeen vzniknutá v marci 2017. Koalícia pôsobí v oblastiach Maghrebe a západnej Afriky.

Naopak IS v Afrike ustúpil trochu do pozadia. Podľa analytikov z Risk Advisory Group and Aon špecializujúcich sa na terorizmus IS v Afrike prestal rásť, avšak stále zostáva hrozbou. Väčšinu svojich afrických teroristických útokov sústredil na Egypt. 305 z 426 nahlásených udalostí spojených s IS v Afrike sa konalo v Egypte a 77% mŕtvych v dôsledku afrických aktivít IS bolo v Egypte (1 340 z 1 734).

Všeobecne platí, že hoci úsilie islamistických teroristických skupín sa zvýšilo, tieto skupiny sú v podstate obmedzené veľmi geograficky a len takmer nepôsobia mimo pole svojej pôsobnosti. Veľmi dobre tento smer  k väčšej lokalizácii reflektuje IS, ktorý bol schopný uskutočniť útoky v 29 krajinách na piatich kontinentoch, po jeho rozpade v dôsledku sýrskej a irackej ofenzívy však v roku 2018 tento počet zaručene poklesne, domnievajú sa odborníci.


Podľa Mapy teroristického a politického násilia z roku 2018 sa takmer 8% všetkých teroristických incidentov v celosvetovom meradle bolo v roku 2017 zamerané na podniky. Približne 75% ich cielil na ropnú a plynovú, ťažobnú, dopravnú, stavebnú a kritickú infraštruktúru. Zvyšok bol zameraný na maloobchodné, mediálne, finančné a turistické podniky.

Turizmus je zvlášť zraniteľný zo strany terorizmu. Štúdie ukazujú, že dokonca aj keď teroristické útoky nie sú zamierené na turistický priemysel, napriek tomu sa na ňom nepriamo podpisujú prostredníctvom neochoty turistov navštevovať miesta, kde sa udial teroristický útok, informuje Washiongton Post.

Turistické centrá sú obľúbenými cieľmi teroristov z toho dôvodu, že sa okolo nich sústredí veľa ľudí. V roku 2017 bolo celosvetovo najmenej 44 útokov, ktoré by sa priamo týkali verejnej dopravy vo veľkých mestách, ako aj v obchodných odvetviach, ktoré sú rozhodujúcimi súčasťami cestovného ruchu. K viac ako 80% úmrtí v západných krajinách v roku 2017 došlo na miestach, kde sa turisti pravdepodobne zhromažďujú – v hoteloch, letiskách, verejných priestoroch a zábavných podnikoch.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies