Zomrel režisér Miloš Forman
V USA zomrel oscarový režisér Miloš Forman. Jeho manželka Martina Formanová dnes telefonicky ČTK povedala, že zomrel náhle 13. apríla po krátkej chorobe. Čáslavskému rodákovi bolo 86 rokov.

“Jeho odchod bol pokojný a po celú dobu bol obklopený rodinou a svojimi najbližšími,” dodala. Posledná rozlúčka bude v úzkom rodinnom kruhu, povedala.

 “Zomrel Miloš Forman. Nenávratne mizne svet veľkých ľudí. Uzatvára sa príbeh ľudsky a umelecky silné generácie,” komentoval jeho smrť na twitteri hovorca prezidenta Miloša Zemana Jiří Ovčáček.

Miloš Forman, pôvodným menom Ján Tomáš Forman, bol režisér, scenárista a herec českého pôvodu, žijúci v Spojených štátoch amerických. Bol držiteľom dvoch Oscarov za najlepšiu réžiu, troch Zlatých glóbusov a ceny BAFTA v rovnakej kategórii.
Jeho prvou manželkou bola Jana Brejchová. Jeho synovia z druhého manželstva s Věrou Křesadlová sú dvojčatá, divadelníci Peter a Matěj Formanovi. Tretíkrát sa oženil s výrazne mladšou Martinou Zbořilovou, ktorá o ich zoznámení vydala knihu. Majú spolu ďalších synov, dvojčatá Andyho a Jima Formanových.

Forman vyštudoval scenáristiku na pražskej Filmovej a televíznej fakulte Akadémie múzických umení (FAMU), už počas štúdií pôsobil ako pomocný režisér a asistent Alfréda Radoka. V Československu do roku 1968 spoločne s Miroslavom Ondříčkom nakrútil niekoľko úspešných snímok. Čierny Peter získal hlavnú cenu na Medzinárodnom filmovom festivale v Locarne, film Hoří, má panenko bol dokonca nominovaný na Oscara.

Za normalizácie legálne odišiel do USA, aby pokračoval vo svojej filmovej tvorbe. Mohol teda na svojich filmoch spolupracovať s českými filmármi, oi. Kameramanom Miroslavom Ondříčkom a Amadea natočiť v Kroměříži, Prahe a okolí. Jeho prvým americkým filmom bola snímka Taking Off, ktorý bol ocenený prvou cenou poroty na festivale v Cannes, komerčne ale neuspel.

Významného úspechu u divákov dosiahol skoro, po troch rokoch, v roku 1974 svojim ďalším filmom, adaptáciou románu Kena Keseyho Prelet nad kukučím hniezdom. Tento film americká Akadémia filmových umení a vied ocenila piatimi Oscarmi, vrátane ceny za réžiu a najlepší film. Aj jeho ďalšie filmy boli úspešné, niektoré z nich viac u kritiky ako divácky (napr. Valmont). Film Amadeus získal ďalších osem Oscarov vrátane oboch hlavných kategórií.


Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies