Bašternák s Kočnerom sa Kuciakovi vyhrážali vyvraždením celej rodiny, uviedla vo výpovedi matka zavraždenej Martiny Kušnírovej

Neprimeraná angažovanosť orgánov a dôkazy v prospech obžalovaných, ktoré nie je možné spochybniť ani vyvrátiť

Pred niekoľkými dňami, podobne ako už mnoho v minulosti krát, Denník N riešil hypoteticky Kočnerove odsúdenie na doživotný trest. Paradoxne, akosi zámerne sa médiá hlavného prúdu vyhýbajú zverejneniu  okolností súvisiacich s objednávkou a dôkazy zavedené v trestnom spise, ktoré údajného objednávateľa Mariána Kočnera a sprostredkovateľku Alenu Zsuzsovú spájajú s vraždou Jána Kuciaka.

Kde bolo, tam bolo

Odhliadnuc od rozprávkového popisu trestnej činnosti systémom v neznámom čase, na neznámom mieste, v neznámy deň, v spise plnom rozporov svedeckých výpovediach, účelovo menených, zisťujeme, najmä zvrátené pokusy dotvárať obraz údajných páchateľov účelovými klamstvami svedkov obžaloby.

Každý, kto absolvoval trestné konanie, vie že v prípade zmien vo výpovedi, spravidla súd hodnotí svedka ako nedôveryhodného a súd berie do úvahy výsluch, vykonaný bezprostredne po skutku a vo väčšine prípadov výpovede menia obžalovaní. V konaní vo veci vraždy Kuciaka menilli svedecké výpovede svedkovia navrhnutí obžalobou, dokonca príbuzní obetí. Alarmujúca je však okolnosť, keď v prebiehajúcom konaní fabuluje a uvádza klamstvá matka obete.

Niekoľko verzií výpovede Zlaty Kušnírovej

Bašternák s Kočnerom sa Kuciakovi vyhrážali vyvraždením celej rodiny

Matka zavraždenej Martiny Kušnírovej bola podobne ako zvyšní svedkovia vypočutá niekoľko krát. V prvej výpovedi  26.2.2018 uviedla že:

Za vyťahovanie trestných vecí, v prípade, že by aj skutky spomenutí páni spáchali, nemali by dôvod sa vyhrážať, nakoľko z trestnoprávnej roviny by im jednoducho nič nehrozilo, pretože skutky by boli premlčané. Nahrávku časti rozhovoru Jána Kuciaka s Mariánom Kočnerom pozná snáď celé Slovensko. Marián Kočner a ani Ladislav Baštrnák sa nikdy Jánovi Kuciakovi nevyhrážali, že zlikvidujú celú ich rodinu,  vrátane priateľky Martiny. Pani Kušnírova hlúpo klamala už pri prvom výsluchu.

Ján Kuciak mal problém s Kaliňákom, Fico na neho podal trestné oznámenie

Druhý výsluch absolvovala Zlatica Kušnírová 06.02.2019.  V súvislosti s vyhrážaním Jánovi Kuciakovi uviedla, že:

Viem, že mal problém s Kaliňákom, ale neviem o čo presne išlo. Potom viem, že Róbert Fico na Janka podal trestné oznámenie. Súviselo to s vrtuľníkmi, ktoré predražené nakúpili z Ukrajiny. „

Kočner fyzický napadol Jána Kuciaka

Pravdepodobne po náležitom poučení, prípadne uvedomení si, že nahrávku rozhovoru Jána Kuciaka s Mariánom Kočnerom si vypočulo príliš veľké množstvo občanov, v nasledujúcej výpovedi pani Kušnírová nespomenula Basternáka a ani vyvraždenie rodiny.

Po doktorandských promóciách Janka Kuciaka sme boli u nich vo Veľkej Mači na dome, boli tam Kuciakovci všetci, ja som tam bola a krstná mama Janka Kuciaka. Na tejto oslave pri debate o Jankovej práci zrazu Janko povedal o vyhrážkach Mariána Kočnera a pustil nám aj nahrávku z toho telefonátu a aj nám o tom rozprával.“

Pre zmenu však výsluch okorenila opäť drobným klamstvom o fyzickom napadnutí Jána Kuciaka Mariánom  Kočnerom, po spornej tlačovke, ktorú všetci svedkovia mimochodom uvádzajú ako spúšťač vraždy Jána Kuciaka.

„Raz mi tiež Martina povedala o jednom konflikte Janka s Kočnerom, keď Janko sa zúčastnil nejakej tlačovej besedy pričom sa stretol s Mariánom Kočnerom, ktorý ho po Jankových slovách o nejakej záležitosti, o ktorej si teraz neviem spomenúť, chytil pod krk a opýtal sa ho, že odkiaľ o tom vie, že to je záležitosť stará 12 rokov a vedia o nej iba traja ľudia, že odkiaľ o nej on vie. Vtedy mu mal Janko pokojne zložiť zo svojho krku jeho ruky a povedal mu, že vie čítať z verejných zdrojov. O tom mi rozprávala Martinka o tomto incidente, ale keď som sa na to pýtala Janka pri našom nasledujúcom stretnutí, tak len reagoval tak, že mi zase o tom rozprávala Martinka, čím to vlastne potvrdil.“

Ibaže aj táto výpoveď pani Kušnírovej bola problematická, na tlačovke a ani po nej nielenže nedošlo k incidentu, ktorý popísala, ale bolo na nej príliš veľa novinárov, ľudia zo štábu a najmä z tlačovky  bol vyhotovený zvukovo – obrazový záznam. Opäť bolo potrebné upraviť výpoveď pani Kušnírovej. Na ďalšom výsluchu konanom, 16.04.2019, vypovedala, že Kuciak mal už v minulosti spor s Mariánom Kočnerom:

„Od Martiny a od Jana viem len o jeho spore s Mariánom Kočnerom, na ktorého podal trestné oznámenie. Tiež mi raz Martina vravela, že mal ešte jeden konflikt s Mariánom Kočnerom, kde to presne bolo už si nespomínam, ale Marián Kočner mal Janka chytiť pod krk a pýtať sa ho odkiaľ vie o nejakej veci, ktorá sa týkala Kočnera, že tá vec je stará dvanásť rokov, a že o nej vedia iba traja ľudia na Slovensku, že kto ho platí. Janko mu tak, aký on bol pokojný, povedal, že vie čítať z verejných zdrojov.“

Výsluch na súde 14.01.2020

Svedkyňa Zlata Kušnírová sa samostatne vyjadrila od 09,58 hod. do 10,05 hod.

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Tak najprv by som chcela, až mi to vážený súd dovolí prehovoriť k obžalovaným, že kto im dal právo siahnuť na život našich detí.

Predsedníčka senátu: Pani svedkyňa, upozorňujem Vás, vypovedáte smerom k súdu a o okolnostiach, ktoré sú Vám známe o trestnom čine a o osobách.

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Dobre, takže toto nemôžem povedať k nim?

Predsedníčka senátu: Smerom k súdu.

Prokurátor: Vo vzťahu k jej partnerovi, Jankovi Kuciakovi, hovorila ste už niečo o jeho práci. Mala ste aj bližšie informácie? Do čoho sa angažoval?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Dosť mi toho porozprávali, hlavne to, čo mohli. Martinka vedela všetko, lebo keď som im tam niekedy večer volala, nemohla som spať, že čo robia, tak že Janko píše článok a ona s ním ho konzultuje a kontroluje. Ja som s ešte smiala, že načo sú mu tri tituly, keď ona mu s tým pomáha, ale to nebolo tak, že by ona písala, len on s ňou všetko konzultoval. Toto, čo on nosil v hlave, proste všetko s ňou preberal. Ona bola jeho prvý čitateľ, jeho prvý konzultant, možno ani toto, čo nevedeli kolegovia, ja si myslím, že to bude niečo s tým aj pred smrťou, všetko jej hovoril. Lebo keď ja som na ňu tlačila, lebo ja som tiež bola dosť zvedavá na Jankovu prácu, tak len mi povedala len čo mohla, mami, ďalej ti nemôžem povedať, to už nerieš, to je medzi mnou a Jankom. Čo mohli, povedali, ale dosť mi toho povedali, lebo ja som sa od prvej chvíli, odkedy sme sa s Jankom zoznámili, som sa strašne zaujímala o jeho prácu.

Prokurátor: Hovorili Vám o nejakých tlakoch na neho zo strany niekoho, z nejakých ľudí, alebo inštitúcií vo vzťahu k jeho práci?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Tak až niečo také si nespomeniem, akurát viem, že v roku 2015  mi volala, že pán Fico dal na Janka trestné oznámenie. Pýtala som sa jej, že čo Janko urobil a ona povedala mami, Janko nič ale tie vrtuľníky z Ukrajiny tam dajaké predražené, dajaké tendre, neviem čo a potom som sa jej asi na druhý deň pýtala ako to vyzerá, tak, že Janko nedáva nič také nepodložené, že to je všetko overené a že stoja za ním Aktuality. Viem potom, že neviem po akej dobe, že pán Fico to obvinenie stiahol, čo ma tiež veľmi iritovalo, jak sa to stalo, že povedal, že o tom chlapcovi nikdy nepočul a pritom mal s ním dočinenia. Oni mi rozprávali viac, teraz momentálne si na také veci nespomínam, ale veľa takých vecí bolo. Aj o tých Bödörovcov aj proste všetko, aj Donovaly aj tu Kočner, nebudem oslovovať pán. Išli sme ku ním do Mače a proste mi ukazoval, že kde to je a ja som sa ešte smiala, že poďme pozrieť a on povedal, že nie, ona sa tam nechce ukazovať, takže tak.

Prokurátor: Práve to som sa chcel spýtať, či ste dostali aj informáciu o tom, že by písal o pánovi Kočnerovi.

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Áno, toto som vedela stále, to stále sa za Martinkou, keď prišiel on, si nosil ku nám aj svoj služobný počítač, vzdialil sa, písal, to sme stále rozoberali. Aj o tých vyhrážkach viem, to bolo 12. októbra, presne na jeho promócie, keď nám to Janko oznámil. Vtedy sme boli všetci v šoku.

Prokurátor: O aké vyhrážky malo ísť?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: No z 5. septembra, čo sa mu pán Kočner vyhrážal. Medzitým to bolo stále, stále hovorila, to som ju ešte ja upozorňovala, dávajte si pozor, lebo to je posplietané skrz na skrz a oni majú moc, oni majú peniaze, môžu si dovoliť všetko. Janko sa mi zasmial, že nie sme v Amerike a Martinka mi povedala, že nepozerať kriminálky, že veľmi fantazírujem.

Prokurátor: Môžete špecifikovať, alebo teda povedať bližšie čo vlastne o aké vyhrážky malo ísť, v akej súvislosti, čoho sa to malo týkať?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: No to tá verejne známa tá vyhrážka, vtedy nám to Janko ako sme sedeli pri tom stole po tom ako prebehli tie promócie, potom u nich v Mači  a vtedy ako sme tam všetci boli, tak nám to pustil, my sme ostali v šoku, on sa ešte usmial, že už dal trestné oznámenie na prokuratúru a ja mu hovorím, že čo sa s tým deje? Nič, že padá to dole, nechcem sa tu teraz vulgárne vyjadriť ako som ja povedala, že systém a ja hovorím, tak pôjdem ja a ja sa tam spýtam a Martina, čo ty tam chceš ísť? Teba nikto nepozná, kde ty vieš, ty nepoznáš ani Bratislavu. Ja som mu Janko choď za tým, rob niečo, lebo to nie je sranda a on mi povedal, čo mi môžu urobiť? No a vidíte.

Prokurátor: Vy ste hovorila, on nám to pustil? Čo to znamená? Vysvetlite.

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Všetkým, ktorí sme tam boli. Bola som tam ja, boli tam Janka s Jožkom Kuciakovci, jeho brat Jojo, jeho krstná mama Vierka, neviem priezvisko a myslím, že viacej ani nikto nebol a Majka, sestra jeho ešte s priateľom.

Prokurátor: Hovorila ste, že on nám to pustil. Mal to nahraté?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Nahraté. Neviem, či na diktafóne, či na telefóne, toto si už nespomínam, ale viem, že to znelo, že takto držal v ruke a my sme počúvali a odvtedy sme už začínali, síce ja som stresovala stále odkedy toto, ale potom už…

Prokurátor: Pamätáte si znenie toho rozhovoru?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Že budem sa zaujímať o Vás pán Kuciak, o Vašu matku, otca o Vašich súrodencov, lebo ja som sa ešte Martinke smiala, že možno, že i o teba a ona povedala, že oni o mne nevedia. No, toto by som nepodceňovala, lebo takí ľudia vedia všetko, ešte aj, prepáčte za výraz, kedy ty ideš na toaletu.

Prokurátor: Mali ste informácie, že by došlo aj k nejakému fyzickému kontaktu medzi pánom Kuciakom a pánom Kočnerom, alebo k nejakému konfliktu?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Ona mi spomínala, neviem v akej kauze to bolo, pri dajakej príležitosti, dakde sa stretli, nespomínam si, stále sa snažím, aby som si spomenula, ale nemôžem jak nárokom. Pri dákej príležitosti to bolo, že Janko dačo napísal o Kočnerovi, nebudem ho oslovovať pán Kočner, nech sa na mňa nikto nehnevá, o Kočnerovi a oni sa dakde stretli. Teraz neviem kde to bolo, či na parkovisku, či kde, už si nespomínam tie okolnosti, a že sa ho pýtal, že skade to má, skade to vyňuchal, že to je dvanásť rokov stará záležitosť a len traja ľudia na Slovensku to vedia. Neviem si ale spomenúť o čo išlo, možno časom, keď teraz je toho veľa. Takže oni už mali taký incident, ešte skôr predtým.

Prokurátor: Skončilo to len slovne?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Áno, len slovne.

Prokurátor: Odvtedy bol ešte nejaký ďalší incident? Viete o niečom?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Už nie, o takom dačom neviem. Viem, že si dosť dávali pozor, lebo Martinka keď bola u nás na východe, išla s mojou sesternicou k domu, neviem, či už niečo cítili, lebo niečo spozorovali, nikdy u nich taký problém nebol a vtedy po ceste Jankovi rozprávala len sa pozamykaj, dávaj si pozor, sleduj. Čo nikdy oni, oni boli tí, čo sa nezamykali, ešte za nimi bolo treba chodiť a zamykať. Ja keď som bola u nich večer o jedenástej, oni dvere nemali zamknuté, Martina však zamknite, načo veď kto ti tu príde, to bolo ich. Vtedy mi bolo toto divné, lenže ja som vtedy tomu neprikladala nejako dôležitosť, človeku to ani nedošlo, že jak sa to stalo, mi sesternica len povedala, že keď ju viezla domov, že Martinka telefonovala s Jankom zo trikrát a že ho stále upozorňovala. Neviem, ja o takom nič neviem, lebo oni určite aj keby niečo bolo, tak by nám nepovedali, aby sme nestresovali. Neviem, tam bola spomínaná aj tá krieda v schránke, neviem nič také povedať, ja o tom z ich úst, alebo takto neviem.

Prokurátor: Krieda v schránke?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: To bolo dakde, dakto povedal, že dostal kriedu do schránky, či gumu do schránky, pardón.

Prokurátor: To za akých okolností?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: -neviem, toto neviem, to bolo len tak povedané, len ja o tom nič neviem, či to je pravda, či nepravda, či sú to len dajaké konšpirácie.

Prokurátor: Kto to hovoril?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Toto si nespomínam, nemôžem nič bližšie povedať, len viem, že bolo také, že si našiel gumu v schránke.

Prokurátor: Kedy ste videla vlastne dcéru naposledy?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: 9. februára, keď poslednýkrát odchádzala za Jankom.

Prokurátor: Aký mali vtedy plán, alebo prečo išla za ním?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Tak práve vtedy bola veľmi veľká zima a nemohla pracovať tam na tom výskume, odstavili stroje a keďže mala tie vykopávky, niesla ich myslím do Nového Mesta nad Váhom, či kde to mali ten sklad. Tam to mala odniesť a potom, že tam to budú chodiť, že budú to umývať a neviem ten výraz použiť ako ona, proste zapisovať. Ja som sa jej ešte pýtala, či je tam teplo, tak že nie je teplo, ale dá sa vydržať a že bude chodiť domov do Mače každý deň, že by bola s Jankom, že by mu navarila, že by aspoň chvíľu boli spolu keďže väčšinu času bolo tak, že ona chodila po tých výskumoch a on bol doma sám.

Prokurátor: Ešte som sa chcel opýtať, boli tu prezentované doklady, ktoré ste predložili v súvislosti s náhradou škody. Žiadate náhradu škody, v akom rozsahu?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Áno, no ako tam boli doložené tie bločky, aj ten milión, čo bolo oznámené.

Prokurátor: Takže máme to brať tak, že v zmysle § 46 Tr. por. sa pripájate k trestnému konaniu, že žiadate náhradu škody tak, ako bola vyčíslená?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Tak, áno.

Prokurátor skončil výsluch svedkyne Zlaty Kušnírovej  o 10,18 hod.

Podľa  § 261 ods. 3 Tr. por., pri zachovaní práva druhej strany predsedníčka senátu umožnila pristúpiť k výsluchu svedka, a to v poradí obž. Ing. Szabó, Zsuzsová, Kočner, obhajcoviaJUDr. Kochanská, Mgr. Beresecký, JUDr. Vestenická, JUDr. Neszméry, JUDr. Endrödy, Mgr. Para.

Obžalovaní a obhajcovia nepristupujú k výsluchu svedkyne.

Predsedníčka senátu položila svedkyni Kušnírovej otázky o 10,19 hod.

Predsedníčka senátu: Pani svedkyňa, ja sa vrátim k tým skutočnostiam, ktoré ste zmieňovali a ktoré súviseli s podaným trestným oznámením na obžalovaného Mariana Kočnera. Vy ste povedali, kde ste sa s tým mali oboznámiť, za akých okolností a za prítomnosti koho. Prosím uveďte súdu, kedy sa tak stalo, kde na akom mieste?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: 12.októbra 2017, vo Veľkej Mači.

Predsedníčka senátu: To bolo v rodinnom dome?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Áno, u nich doma, to boli promócie a my sme tam mali takú oslavu po promóciách, všetci sme tam boli.

Predsedníčka senátu: Začali ste rozprávať, čo ste sa všetko dozvedeli, ale nakoniec ste prešli k inému, takže ešte raz sa Vás pýtam, čo všetko ste sa dozvedeli od nebohého Kuciaka v súvislosti s tým?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: On nám pustil tú nahrávku, no a povedal, že keďže píše čo píše, tak toto sa mu povyhrážal a toto bolo, že práve vtedy bol za pánom Haščákom v Pente, tam dakde, neviem kde a ako vyšiel von, tak dostal ten telefonát. Toľko povedal, veď tie články my sme sledovali, vedeli o nich, nie o všetkom, hovorím, že čo mohol.

Predsedníčka senátu: Sústreďte sa, čo všetko ste sa dozvedeli od neho v tom čase 12.10.?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Len to povedal, že bol pri Haščákovi, že vyšiel von a že hneď bol telefonát od Kočnera. Tú nahrávku nám pustil, možno, že bolo medzitým aj niečo viac, ale už si takto presne detailne nespomínam. Keby som bola vedela, že čo sa stane, tak sa na to sústredím viac. Vtedy sme to riešili, že aby si dával pozor, povedal, že dal to na prokuratúru, potom to skončilo na dákom oddelení 2, tam mu pomotali meno, proste, že žiaden, že on stále chodil, sa pýtal, že čo sa s tým deje a nič. Nikto nič. Brali to na ľahkú váhu.

Predsedníčka senátu: Toto ste zmieňovali, mňa zaujíma, tie okolnosti toho dňa 12.10.

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Keď ja si nespomínam, presne čo tam viacej bolo, možno, že Kuciakovci skôr, veď všetci sme tam boli. Neviem presne, čo viac sme sa ešte bavili, nespomínam, si takto už viac.

Predsedníčka senátu: Vyjadroval sa vtedy k osobe Mariána Kočnera?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: On povedal, že vie, že o ňom píše, že mu leží v žalúdku. My sme ho stále aj s Jankou Kuciakovou prosili, aby prestal a on hovoril, že on neprestane, že niekto to začať musí, že nemôžeme byť slepí, hluchí, že každý si tu bude robiť čo chce, že niekto to začať musí a povedal, že nebude to dnes, nebude to zajtra, o mesiac, o rok, ale raz si myslím, že sa Slovensko prebudí a to dáme, že to bude v poriadku. Niekto musí poukazovať na to všetko, čo sa tu deje. My sme stále, aby dal tomu pokoj, že on sám nič neurobí, lenže nedal si povedať. Neviem presne, čo viac sme sa tam bavili, nespomínam si, to možno skôr oni.

Predsedníčka senátu: Pýtala som sa Vás na osobu Mariána Kočnera konkrétne, čo o nej rozprával?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: No veď toto, on písal články, že stále hovoril, že on no nie proste, že je zaťažený, ale že stále vidí, že čo sa deje, tak stále o ňom písal. Neviem si tak presne vybaviť, spomenúť, čo tam viacej sme sa rozprávali…

Predsedníčka senátu: Uplatnili ste si nárok na náhradu škody, ktorý ste doložili tými pokladničnými dokladmi, mohli by ste popísať čo to boli za úhrady? Pokladničné doklady konkrétne tie, čo boli čítané naposledy za potraviny?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: To bolo spojené s karom, tie veci, potom hrobka, prevoz Martinky z Nitry domov no a tie pohrebné veci ohľadom úpravy mŕtvoly a proste kvety, truhla.

Predsedníčka senátu: Toto je zrejmé z faktúr, ale následne pokiaľ sa jedná o potraviny, pohonné hmoty?

Svedkyňa Zlata Kušnírová: Toto všetko, čo s vybavovaním sme chodili tu hore dole do Trnavy, ako sa to stalo. Veď sme tu trikrát, či štyrikrát boli behom týždňa, potom potraviny spojené s karom, neviem, čo tam také ešte bolo.

Tajomstvo spisu

Hoci som presvedčená, že predsedníčka senátu JUDr. Sabová nepreštudovala celý spis, ale predpokladám, že naštudovala výpovede pani Kušnírovej, vie, že rozporov vo výpovediach pani Kušnírovej je podstatne viac. Keďže sa týkajú súkromia a nie sú podstatné pre prebiehajúce konanie, nebolo by etické ich zverejňovať.

Vzhľadom na traumu matky, ktorá prišla o dieťa, nie je vhodné za vyjadrenia pred súdom, ktoré odporujú realite, aj keď súd má dostatok dôkazov, že sa neodohrali spôsobom ako boli prezentované, prípadne neodohrali vôbec, vyvodzovať zodpovednosť spôsobom zaužívanom v trestnom konaní, ale ani brať do úvahy pri posudzovaní veci výsluch poškodenej.

Pani Kušnírová vo svojej výpovedi nedopatrením potvrdila, informácie v článku zverejnenom v Parlamentných listoch bezprostredne po vražde Jána a Martiny, v ktorom bolo popísané ako dobre sa pobavili na údajne výhrážnom telefonáte Mariána Kočnera.

 

 

 

 

 

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies