Poslanci majú definitívne rozhodnúť o pomoci cestovným kanceláriám

Poslanci Národnej rady SR (NR SR) majú dnes definitívne rozhodnúť o tom, či cestovné kancelárie dostanú štátnu pomoc v podobe návratnej finančnej výpomoci na zabezpečenie ich likvidity. Vyplýva to z novely zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením koronavírusu. Podľa ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) ešte v marci 2020 ochromila cestovný ruch vrátane cestovných kancelárií pandémia. Cestovné kancelárie nedokázali klientom vrátiť zálohy na nezrealizované či stornované zájazdy, preto potrebujú rýchlu pomoc zo strany štátu. Podľa odhadu rezortu financií cestovné kancelárie budú potrebovať približne 60 miliónov eur.

Vďaka pozmeňujúcemu návrhu k predmetnej novele sa má zakotviť, aby ministerstvo financií mohlo vyhlásiť súťaž o očkovaciu prémiu a sprostredkovateľský bonus. Konkrétna suma očkovacej prémie zatiaľ známa nie je, rozhodnúť má o nej ešte vláda. Súťaž o finančné sumy má byť na týždennej báze, pričom celková hodnota prémií za týždeň má byť maximálne dva milióny eur. Pozmeňujúci návrh v prípade prijatia rovnako umožní poskytovať finančnú odmenu aj pre ľudí, ktorí presvedčia iných, aby sa nechali zaočkovať.

Zákonodarný zbor má na aktuálnej schôdzi prerokovať už len pár bodov. Medzi nimi napríklad novelu zákona o rokovacom poriadku NR SR, vďaka ktorej by mohli byť rokovania verejných schôdzí výborov zabezpečené online formou. Zatiaľ však výlučne počas mimoriadnej situácie alebo núdzového stavu.

VIDEO: Zapnuté mikrofóny nahrali členov krízového štábu, ako budú strašiť Slovákov!

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies