Vláda národnej katastrofy si mýli dojmy s pojmami

Vláda musí okamžite začať s účinnou pomocou  čerstvo infikovaným a razantne zafinancovať lekárov a sestry

„Dnes, 22. novembra nadobudli  účinnosť dve vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva, číslo 258 a 259 z roku 2021.

Jedna z týchto vyhlášok ukladá opatrenia v súvislosti s hromadnými podujatiami a druhá sa venuje rôznymi obmedzeniam v súvislosti s prevádzkami, návštevami obchodných zariadení, kultúrnych podujatí a podobne. Musím zopakovať, že vláda Slovenskej republiky robí zvláštnu politiku, na jednej strane nerobí nič, všetko zanedbáva a za ich chyby má teraz zaplatiť nevinný človek. V tomto duchu idú aj tieto dve vyhlášky, ktoré podávame na Ústavný súd Slovenskej republiky.

Nikto nemôže atakovať tento zámer z titulu, že by sa nemohol Ústavný súd zaoberať súladom vyhlášok Úradu verejného zdravotníctva s ústavou,“ priblížil R. Fico. Ďalej uviedol, že ide hlavne o segregačné vyhlášky, ktoré zakladajú diskrimináciu a navyše nesledujú legitímny cieľ. Tým by bolo napríklad riešenie, ako bojovať s pandémiou, čo všetko preto urobiť, aby chorí boli oddelení od zdravých. Je však evidentné, že vyhláškam ide iba o zvýšenie očkovania, čo nie je legitímny cieľ.„Vo vyhláške veľmi jasne konštatujeme, že je potvrdený fakt, že pokiaľ ide o osobu zaočkovanú, tak táto môže covid dostať a môže covid aj prenášať. Preto obmedzenie vstupu do prevádzok a na hromadné podujatia ľuďom, ktorí nie sú zaočkovaní, neprekonali covid, ale majú test a sú zdraví, považujeme za diskriminačné a za protiústavné. To, čo v tejto vyhláške je upravené bude viesť skôr k tomu, že toho covidu bude ešte viac, ako menej. Je to propagácia očkovania, o nič iné v tomto prípade vláde SR nešlo,“ povedal predseda strany R. Fico.

SMER – SD navrhuje tieto vyhlášky vyhlásiť, najmä v tých častiach, ktoré sa dotýkajú obmedzenia vstupu do prevádzok, na hromadné podujatia pre ľudí, ktorí nie sú zaočkovaní, napriek tomu, že sú testovaní a zdraví, za protiústavné. Najpodstatnejšie je, že je návrh, aby Ústavný súd okamžite pozastavil účinnosť týchto vyhlášok. Zrejme môže potrebovať Ústavný súd nejaký čas na posúdenie merita veci, teda ústavnosti alebo neústavnosti tejto vyhlášky, ale je úplne zrejmé, že toto sú úplne nezmyselné vyhlášky.

Fico zároveň upozornil, že celý tento podnet bude zajtra doručený aj prezidentke Čaputovej, nakoľko by bolo vhodné, aby sa viaceré oprávnené subjekty obrátili  na Ústavný súd.

SMER – SD v prípade, keby bol súčasťou vládnej koalície, by sa predovšetkým sústredil na pozitívne testovaných. Bol by vytvorený systém na priamu komunikáciu a kontakt s týmito ľuďmi. Diskutovali by sme o spôsobe distribúcie liekov, napríklad cez obvodných lekárov alebo cez dobrovoľných hasičov. Predseda strany sa ďalej pýta:

„Čo ste urobili vo vláde, keď toľko nariekate, pokiaľ ide o stabilizáciu lekárov a sestier?

Čo sa dnes deje v Bratislave v súvislosti s nedostatkom vodičov hromadnej dopravy? Firma, ktorá má zabezpečovať verejnú dopravu, ponúka náborový príspevok vo výške 4 000 eur. Prečo pri tých miliardách, čo povyhadzovala vláda na nezmyselné testovanie, nie sme schopní sa obrátiť na lekárov a sestry, ktorí odišli zo Slovenska, lebo boli nespokojní s pracovnými podmienkami, boli nespokojní s tým, ako sa k nim stavala vláda Slovenskej republiky.

Je nevyhnutné pripraviť okamžite mobilizačný program na návrat týchto ľudí na Slovensko. To je jednoduché, keď sú peniaze, tých ľudí dokážete presvedčiť. Čo nám bráni dať lekárovi, ktorý odišiel do zahraničia, ale aj tomu lekárovi, ktorý tu na Slovensku zostal a pracuje s covidom alebo zdravotnej sestre niekoľkonásobný mobilizačný príspevok? A rovnako zvýšiť platy,“ priblížil. R. Fico je presvedčený, že všetko treba urobiť pre oddialenie lockdown, čo nie je riešenie pre Slovensko. 

K tretej téme R. Fico konštatoval zúfalstvo slovenskej verejnosti z toho, že nemáme vo vláde politických lídrov a občania nevidia ani snahu niečo vymyslieť. Ľudia potrebujú ventil, ktorý v podobe referenda prezidentka odmietla. Opozícia musí dať okrem tlačových besied a podaní na Ústavný súd priestor aj na verejné zhromaždenia. Robert Fico preto avizoval, že SMER – SD je pripravený vytvoriť podmienky pre obrovský občiansky protest, proti neschopnosti vládnej bandy.

Člen predsedníctva strany a exminister vnútra Robert Kaliňák podotkol, že vláda národnej katastrofy si mýli dojmy s pojmami. Namiesto toho, aby venovala chorým, venuje všetku pozornosť a opatrenia zdravým, ako im obmedziť pohyb a život. „Ak dnes hovoria o lockdowne, je to aktivita zúfalých ľudí. Ak sa hovorilo o lockdowne na začiatku, nikto nepoznal následky, proces, priebeh ochorenia… Ale keď aj po roku a pol tak hrubo podcením prípravu, motivovanie zdravotníkov, musím si zabezpečiť personál, ktorý sa mi bude o pacientov starať. Namiesto toho vymýšľam, ako prekazím život zdravým. V tomto je tá vláda absolútne pomýlená,“ uviedol R. Kaliňák.

Podľa R. Kaliňáka je nevyhnutné, aby sa pripravili základné liečebné postupy a protokoly, ktoré musia dávať ďalej, či už najnovšie aplikované infúzie, rôzne kortikoidy, ktoré výrazne znižujú potrebu pľúcnej ventilácie. Zároveň kladie otázky, koľko slovenských lekárov a sestier vyškolili za posledný polrok na umelú pľúcnu ventiláciu a prečo sa predseda vlády nestretol so šéfom lekárskych odborov.

 

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies