A za grant sú ochotní udeliť aj tituly…

Mytológia Rollo Maya

Prístupy založené na zjednodušenom Malthuzianskom chápaní sveta sú známou agendou ľudí, ktorí majú tendenciu neprimerane zjednodušovať komplexné systémy.

Kým Einstein alebo Feynman hovoria o hľadaní jednoduchého riešenia cez poctivú analýzu, šamani svoje tvrdenia vytiahnu z rukáva a tvrdia, že majú kúzlo, ktorému my ostatní musíme veriť. Jeden z typických príznakov je, že vykreslujú budúcnosť tak, že desia čitateľa. Šaman vám miesto poctivej analýzy bude radšej vykreslovať desivú budúcnosť a samozrejme z rukáva vytiahne kúzlo a žiada aby ste mu verili. Ak náhodou poukážete na skutočnosť, že kúzlo nefunguje, pošle na vás náboženských fanatikov svojho klanu a na facebooku schytáte osobne nepríjemný mediálny lynč.

Hlavný šaman vytiahne obratom kopec citácii vedeckých článkov, ktoré vyvracajú váš pohľad na riešenie. Problém potom pretvoria na tvrdenie hore hlavou. Ak popíšete verbálne logický fyzikálny proces šaman príde s teóriou, podľa ktorej popísaný jav nefunguje. Že má chybný matematický model, to odmieta uznať.

Tých predpokladov a zjednodušení je v matematickom popise komplexných systémov často veľa.

Normálny analytik najprv získa údaje z reálneho experimentu a tým získa vstupy do premenných a testuje model nakoľko popisuje realitu. Šaman vytvorí model a ak model nepopisuje realitu, tak realitu neuzná.

Čo je dôležité, s hysterickým fanatizmom budú šamani z pozície funkcie či z vedeckeho titulu s autoritou majiteľa pravdy hlásať svoje kúzlo a oponenta vyhlasovať za blbca.

Takýto reelní podnik ( Hasek Reélní podnik) funguje dobre dovtedy, kým sa problémom nezačne zaoberať riešiteľ s etikou.

Šaman zistí, že jeho techniky náboženstva nefungujú a zistí, že nefunguje ani mediálny lynč vytvoreného davu.

A tak príde autistka Gretka do Katovic a prehlási: Páni nefunguje vám to. O rok a pol v Bruseli zas hovorí šamanom: Páni, fyzika sa oklamať nedá. A svet v nemom úžase pozerá ako šamanizmus absorbuje Gretku a pretvára na „pravú vedu šamanizmu“.

Obžaloba Kočnera sa rozpadá na podstrčených dôkazoch a krivých výpovediach – 3.časť

 

Malthuziansky pohľad na svet je prekonaný

Aj v SR boli v prvej polovici 20. storočia mnohodetné rodiny, ktoré sa v priebehu pol storočia zredukovali na 2 až 3 členné, často rodiny s jedným dieťaťom.

Rast životnej úrovne a rast ľudského kapitálu nutného pre rozvinutú spoločnosť si vyžaduje veľké investície do vzdelania a tak emociálna rovina v rodine je naplnená často jedným dieťaťom alebo dvoma, pričom reprodukcia ľudského kapitálu sa nedeje zvyšovaním počtu, ale zvyšovaním vzdelania a znalostí.

Tento model vidno v štátoch EÚ a tento model rozvoja spoločnosti zvládla aj Čína. Je to vysokohumánny prístup návratu človeka do ekologických limitov.

Šamani chcú proste redukovať fyzický počet ľudí nejasnou metódou argumentujúc potrebou zníženia emisii v ovzduší. Keď sa šamana spýtate, kde si môžete pozrieť kde reálne redukujú emisie – urazíte ho. Šaman proste robí teórie a publikuje ich a druhí majú redukovať emisie lebo im to prikázal šaman. Ak sa spýtate šamana, ako vie, že má pravdu…odmietne sa s vami ďalej baviť.

A tak sa z vedy stáva náboženstvo a má svojich vierovyznávačov a nových hlásateľov evanjelií nazývaných ekológia. Že sú smiešni to dav vyznávačov viery prekryje a kým sa zbadáte, svojimi teóriami poskytnú ničiteľom ekologických systémov argumenty a za to si vypýtajú odpustok.

Volá sa to grant. A za grant sú ochotní udeliť aj tituly. A tak si tu žijeme v štastí, láske a viere. Teplota utešene rastie, stromy sa rúbu, zem sa betónuje a hlavne mizne voda. Už nám horia lesy.

Ale problémy sa dajú formulovať pomerne zrozumiteľne a aj ich riešenia v konečnej podobe sa dajú popísať pochopiteľným spôsobom.

Významným znakom šamana je, že pri priamej otázke vás odkáže na vedeckú literatúru alebo zborník či výskumnú úlohu. Žonglovanie a zámena medzi vedomosťou a znalosťou je jedným z nástrojov šamana.
To že je priepastný rozdiel medzi týmito dvoma kategóriami bežný čitateľ nemá ako rozoznať.

A tak vznika asymetria v informáciách a pokiaľ je šaman úspešný tak si užíva pozíciu, ktorú má v náboženských systémoch zástupca Boha na zemi.

Moderný šamanizmus nemá chybu – v projekcii obviní kohokoľvek v osobnej rovine – šaman je proste majiteľ pravdy – kúzla.

Matovič klamal, keď očiernil pendlera z Prievidze a pred celou krajinou ho obvinil zo šírenia koronavírusu

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies