Ani chybné testy špajchlovačku nezastavia…

“Ľudí budeme testovať aj kazovými testami”, napísal na sociálnu sieť starosta Veľkých Kostolian Mgr. Gilbert Liška. Ešte stále sa medzi obyvateľmi nájdu zástancovia plošného testovania, ktorí tvrdia, že aspoň sa “odchytia” tí nezodpovední, resp. budem vedieť na čom som! Avšak posledné informácie z okresov Senica, Trnava a Piešťany by už mohli otvoriť oči aj posledným veriacim, ktorí veria, že špajchlovačka je cesta k zdraviu.

Podľa informácii práve z týchto okresov už nasledujúci víkend budú zdravotníci testovať najmä testami značky Siemens, ktoré na Slovensko dorazili 5. marca a počas posledného testovania dopĺňali chýbajúce testy  najmä od firmy SD Biosensor. Práve pri testoch značky Siemens sa v spomenutých okresoch ukázala zvýšená chybovosť testu, ktorá sa prejavuje najmä:

  • test sa buď úplne „zaleje“ do bordovej farby, teda nie je možné vyčítať z neho nič,
  • test sa ani „nezaleje“ a jednoducho vôbec nereaguje

Zdravotník teda nedokáže vyhodnotiť, či je vzorka pozitívna alebo negatívna (podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího nejasný výsledok), a teda je nútený test opakovať! Koľko testov bude musieť občan absolvovať, aby sa podľa Krajčího dozvedel nejasný výsledok, resp. že je pozitívny?

Ďalší pokus alebo koľko Slováci vydržia?

Síce informácie po minulom víkende sú kompetentnými označené ako “kusé informácie”, nakoľko testy značky Siemens “iba” dopĺňali stavy, ale informácie z niektorých obcí, a to priamo pod vyššie spomenutým statusom poukazujú na 10% opakovanosť testov, pričom v týchto obciach testovali práve inkriminovanými testami. Komentáre k vyhodnocovaniu testov zhrnula jedna starostka slovným spojením “čistá katastrofa”.

Podľa Centrálneho registra zmlúv objednalo Ministerstvo zdravotníctva až 15 miliónov podľa doterajších informácii kazových testov značky Siemens, pričom hodnota nákupu je 57 750 000 eur, minister Krajči ešte v pondelok tento nákup chválil, nakoľko vraj išiel cez Európsku komisiu a Slovenská republika ešte dokázala cenu o niečo znížiť. Naozaj bola táto zmluva taká výhodná ak ide o kazové testy, ktoré podľa doterajších informácii vykazujú 10% nečitateľnosť? Koľko občanov si bude musieť test počas nasledujúceho víkendu zopakovať a koľkokrát? Bude sa pokus s nepodarkami opakovať pokým sa neminie celá 15 miliónová dodávka testov?

Nakoľko rezort zdravotníctva na otázky, zatiaľ, neodpovedal a oficiálne miesta tvrdia, že ide o “kusé informácie”, tak o ďalšom pokuse vlády, tentokrát s chybnými testami ešte budeme informovať…

 

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies