Deň víťazstva – 9.máj

V skorých ranných hodinách 22. júna 1941 zahájilo nacistické Nemecko bez vyhlásenia vojny masívny útok na ZSSR. Cieľom operácie s krycím názvom Barbarosa bolo zničiť komunizmus a dobiť pre nemecký národ na východe Európy nový „životný priestor“ a suroviny, ktoré A. Hitler potreboval na ovládnutie sveta.Dokončiť svoju najväčšiu bleskovú vojnu podľa plánu sa Hitlerovi nepodarilo – v zime 1941- 1942 boli sily agresora zastavené pred Moskvou aj Leningradom.

Červená armáda postupne zahnala invázne vojská na ich územie a nakoniec dobyla aj hlavné mesto Nemecka Berlín. Nemecké ozbrojené sily kapitulovali 8. mája 1945. Veľká vlastenecká vojna národov ZSSR a súčasne aj Druhá svetová vojna v Európe sa skončila vojenským víťazstvom Spojencov nad nacistickým Nemeckom. Na počesť víťazstva sa konala v Moskve slávnostná vojenská prehliadka.

Deň 9. máj bol v ZSSR pomenovaný na Deň víťazstva, ktorý zostal najvýznamnejším sviatkom dodnes ako v Ruskej federácii, tak aj v ďalších štátoch bývalého ZSSR. V ostaných častiach Európy je tento deň pripomínaný 8. mája.

Sovietsky zväz stratil 10,7 miliona vojakov a 10,5 miliónov civilných obetí. Celkovo to predstavovalo 13,77%  populácie. V Rusku dodnes je táto pieta najvýznamnejším štátnym sviatkom a preto defilé zástupcov vojakov za účasti ešte žijúcich veteránov tejto vojny je mimoriadnym spoločenským inštitútom . Spoločnosť bez politických názorov je jednotná v pohľade na túto skutočnosť, lebo neexistuje rodina, ktorá by nestratila mnohých členov.Táto pieta zatieňuje aj Stalinovské zverstvá, potláčenie osobných slobôd po vojne,  ideologické čistky v spoločnosti ale politický vývoj aj po rozpade Sovietskeho zväzu. Prehliadka praporov a vojenskej techniky je jasnou prezentáciou ruskej odhodlanosti a jendotnosti aj pre nezainteresovaných a laických pozorovateľov.

Zároveň si uvedomujeme, že Rusko je krajina s tradíciami, hlbokými hodnotami a neskonalou odhodlanosťou tieto historické hodnoty brániť.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies