Kazové testy zamorili Slovensko, rezort zdravotníctva pozná vinníka

Keď starosta Veľkých Kostolian Gilbert Liška pred týždňom informoval, že počas víkendu 6. – 7. marca sa v TTSK vyskytli kazové testy, ktoré nie je možné vyhodnotiť a test sa musí opakovať, tak to znelo neuveriteľne, avšak pridali sa aj viaceré obce tohto kraja. Kompetentné orgány vtedy argumentovali, že ide o testy značky Siemens, ktoré boli len doplnené, a teda na konečný ortieľ si musíme počkať do nasledujúceho víkendu!

“Budeme testovať kazovými testami?,” pýtali sa samosprávy.

Po uplynulom víkende (13.3. – 14.3.) sa Liškove slová potvrdili a kazové testy zamorili Slovensko! Reakcia rezortu zdravotníctva, ktoré je priamo zodpovedné za nákup 15 miliónov testov, podľa samospráv šmejdov, prišla ešte počas víkendu, pričom celú zodpovednosť rezort opäť hodil na samosprávy a zdravotníkov. „Spomínané testy majú odlišný spôsob použitia a vyhodnotenia. Odberové miesta preto dostali informácie a inštruktážne video, ako ich správne používať,” uviedla k tomu Zuzana Eliášová, hovorkyňa rezortu zdravotníctva.

Zlomené paličky, manuál v kórejčine a peniaze za testovanie nikde!

Informácie o kazových testoch sú aj v okrese Zlaté Moravce, z ktorého sú aj zatiaľ jediné relevantné údaje o testovaní, nakoľko starostovia okresu si štatistiku testovania robia svojpomocne, a teda údaje z plošného testovania majú z prvej ruky. Okres testoval už ôsmykrát v rámci tzv. skríningu a pozitivita  bez MOMiek v okrese sa drží pod 0,10 % a po započítaní MOMiek vyskočí na 0,16 %, oficiálny údaj hovorí o 0,26 %. Obce okresu uvádzajú, že doteraz nemali s testovaním problémy, a hoci niektorým chýbajú na účtoch vyplatené tisíce eur, tak službu pre dostupnosť testovania občanom sprostredkúvajú.

Doteraz sa stalo, že bol kazový test a pri 350 otestovaných sa musel jeden možno dva opakovať, ale testov od Siemensu bolo nečitateľných rovno 15! Čo je podľa obce, z ktorej pochádzajú údaje nárast až 1 400 %. Hoci starosta Veľkých Kostolian uviedol, že inštruktážne video prišlo, ale v piatok o 20:50, teda v čase, keď sú obecné počítače, na ktoré sú maily viazané vypnuté do pondelka, tak v okrese Zlaté Moravce mali obce skúsenosť, že namiesto videa prišli manuály v kórejčine! Napokon preklad dodal Okresný úrad, avšak testy sa jednoducho zalievali a boli naďalej nečitateľné.

Vyjadrenie ministerstva zdravotníctva považujú samosprávy za vztýčený prostredník a pľuvanec nielen im, ale aj zdravotníkom, ktorí sa podieľajú “na sne” premiéra Igora Matoviča, a často proti presvedčeniu, že robia správnu vec, tak testovanie v obci zabezpečia, aby ich občania nemuseli “zdrapy” zháňať po okresnom meste! Jedna zo starostiek sa pani Eliášovej pýta: “Aj za zlomené paličky môžeme my? Za týždeň sme ich zabudli otvárať?”

“Dokedy bude plošné testovanie prebiehať sa asi nedozvieme! Dokedy budeme testovať šmejdami? Pokým neminieme 15 miliónov týchto testov? Kedy vláda vyplatí samosprávam dlhy za testovanie?,” pýtajú sa samosprávy s dôvetkom, že nie sú premiérovi podriadení, resp. poddaní.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies