Naka kládla v roku 2020 dôraz na odhalovanie korupcie

REORGANIZÁCIA NAKA PRINIESLA VÝSLEDKY

Za prvý polrok tohto roku národná kriminálna agentúra vyšetrovala a realizovala historicky najviac trestných činov. Zamerala sa najmä na korupciu verejných činiteľov.

Branislav Zurian, riaditeľ NAKA: „Výsledky po reorganizácii NAKA sú podľa mňa veľmi priaznivé. Za pol rok sme mali 96 realizácií, čo sa nepodarilo za taký krátky čas v rámci fungovania NAKA.“

V prvom polroku NAKA realizovala 96 akcií, z toho najviac protikorupčných, ktorých bolo 26. Nasledovali akcie zamerané na ekonomickú trestnú činnosť (22), násilnú trestnú činnosť (19) a protidrogové akcie, ktorých bolo 18. V 11 prípadoch boli akcie NAKA zamerané na rôznu inú činnosť v jej pôsobnosti.

Branislav Zurian, riaditeľ NAKA: „Kládol som vysoký dôraz na objasňovanie korupčných trestných činov, pretože najmä za korupciu sme dostávali kritiku verejnosti. Považujem za zadosťučinenie obvinenie 26 verejných činiteľov z korupčných trestných činov.“

ÚPLATKY ZA VIAC AKO 12 000 000 EUR

V prípadoch korupcie boli žiadané úplatky vo výške viac ako 12 miliónov EUR. Najvýznamnejším korupčným prípadom bola akcia DOBYTKÁR, kde úplatky dosiahli výšku takmer 10,5 milióna EUR.
NAKA vyšetrovala tiež 123 prípadov ekonomickej trestnej činnosti, kde v 22 prípadoch vzniesla obvinenie konkrétnym osobám.
Národná kriminálna agentúra sa venovala aj 73 prípadom násilnej trestnej činnosti, z ktorých v prvom polroku 19 objasnila. Nezaostávala ani drogová trestná činnosť, kde vyšetrovala 44 prípadov, v ktorých obvinila 18 osôb. Najvýznamnejšou bola protidrogová akcia PONTÓN, kde išlo o takmer 1,5 tony zaisteného metamfetamínu, čo sú milióny dávok drogy v približnej hodnote 292,3 milióna EUR.
Za šesť mesiacov tohto roku vo všetkých prípadoch, ktoré NAKA vyšetrovala, obvinila spolu 373 fyzických a 19 právnických osôb. Do väzby išlo 89 z nich.

MEDZINÁRODNÁ SPOLUPRÁCA

NAKA v prvom polroku vykonávala aj 31 finančných preverovaní a vybavovala 28 žiadostí od úradov pre vyhľadávanie majetku (ARO – Asset Recovery Office). Pri vyšetrovaní spolupracovala s 38 štátmi celého sveta.
Priaznivé výsledky NAKA sa podarilo po jej reorganizácii dosiahnuť aj napriek skutočnosti, že z plánovaných 602 policajtov pracuje v súčasnosti na NAKA len 554 policajtov v rámci celého územia Slovenska.
Výsledky NAKA po reorganizácii v prvom polroku tohto roka uzavrel gen. Milan Lučanský, prezident PZ: „Výsledky NAKA sú naozaj ukážkové, som veľmi rád, že reorganizácia NAKA pod vedením Branislava Zuriana prináša takéto výsledky. Máme objasnené mnohé prípady, ktoré sú kameňom úrazu medzi verejnosťou, verím, že v blízkej dobe ich vyšetrovatelia dovedú až do konca a spravodlivosť bude mať za dosť.“

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies