Pravá tvár „elitného“ prokurátora Jána Šantu

(Reakcia na článok)

So záujmom sme si dnes prečítali článok, ktorý zverejnila Jana Teleki pod názvom „Marek Para – nočná mora prokurátora Šantu, špeciálne postavenie Petra Tótha v kauzách Mariana Kočnera a výmena právnych zástupcov“. Obzvlášť nás zaujala pasáž (aj keď samozrejme celý článok je zaujímavý), kde sa spomína vzťah dvoch „elitných“ právnikov – Daniela Lipšica a Jána Šantu. Je to jedna z posledných tém, ktorej sa venoval aj Martin Daňo predtým než bol (aká náhoda) vzatý do väzby. Preto sme sa rozhodli dať definitívnu bodku za špekuláciami, či existuje nejaký vzťah medzi Lipšicovými ľuďmi a Šantom cez Šantovu manželku Emíliu.

Marek Para – nočná mora prokurátora Šantu, špeciálne postavenie Petra Tótha v kauzách Mariána Kočnera a výmena právnych zástupcov

Hra Šantu na toho „dobrého“

Na príklade procesu s Marianom Kočnerom a Pavlom Ruskom je možné pozorovať, že Ján Šanta sa snaží pôsobiť ako neohrozený, principiálny, čestný a nezaujatý prokurátor. Keďže momentálne patrí medzi „našich ľudí“ slovenských „investigatívnych“ novinárov združených pod titulkami SME, Akutality.sk, Denník N, …, tak je v tom pomerne úspešný.

Realita je však taká, že pán Šanta nie je ani principiálny, ani čestný a nie je ani nezaujatý.

 

Prečo nie je Šanta nezaujatý

Mám na mysli Šantovu „nezaujatosť“ voči Marianovi Kočnerovi. Vráťme sa do histórie. Podľa článku časopisu TREND z 30. septembra 2009 počas obdobia, keď bol predsedom na Najvyššom súde Štefan Harabin, musela zo súdu odísť aj vedúca podateľne Emília ŠantováIde o manželku Jána Šantu.

Emília Šantová si následne našla uplatnenie na ministerstve vnútra, práve v čase, keď bol ministrom Daniel Lipšic. Bývalá vedúca podateľne pôsobila (a aj v súčasnosti pôsobí) na Tlačovom oddelení Komunikačného odboru Kancelárie Ministra vnútra SR. Na komunikačnom odbore začínala, keď bol riaditeľom odboru Gábor Grendel. Len pripomínam, že v súčasnosti sedí na súde Daniel Lipšic hneď vedľa Jána Šantu. Gábor Grendel má s Emíliou Šantovou (rovnako ako Lipšic so Šantom) vynikajúce vzťahy a to až natoľko, že ju neváhal využiť na nelegálne lustrácie. Ale o tom neskôr. V každom prípade vďačí pani Šantová za svoje zamestnanie práve Lipšicovi a Grendelovi.

Aby sme vylúčili akékoľvek pochybnosti o vzťahu Gábora Grendela a Emílie Šantovej, ponúkame čitateľom sériu fotiek z rozlúčkového posedenia Kancelárie Ministra vnútra v apríli 2012, ktorého sa zúčastnili:   Ľubomíra Miklovičová (v tom čase Komunikačný odbor Kancelárie Ministra vnútra SR), Gábor Grendel (pravá ruka Lipšica na MV SR, neskôr podpredseda a predseda politickej strany NOVA, v súčasnosti poslanec NR SR a predseda Výboru pre kontrolu SIS), Andrej AlbertyNorbert Fiačan (v tom čase Komunikačný odbor Kancelárie Ministra vnútra SR), Emília Šantová (Komunikačný odbor Kancelárie Ministra vnútra SR – pracuje tam doteraz), Nadežda Nošková (v tom čase Odbor protokolu Kancelárie Ministra vnútra SR), Ľubica Petáková (v tom čase Odbor protokolu Kancelárie Ministra vnútra SR), Anna Andrejuvová (v tom čase Komunikačný odbor Kancelárie Ministra vnútra SR, následne asistentka Daniela Lipšica v NRSR, neskôr asistentka Igora Matoviča, v súčasnosti naďalej vyťažovaná Danielom Lipšicom počas jeho pôsobenia v advokátskej kancelárii Dentons), Jana Pôbišová (v tom čase končiaca hovorkyňa Prezídia policajného zboru) a Emília Kočišová (v tom čase Komunikačný odbor Kancelárie Ministra vnútra SR).

 

 

Viaceré média informovali, že Marian Kočner v minulosti údajne inicioval trestné stíhania Lipšica a Grendela. Ak je to teda pravda, ako môže byť Ján Šanta nezaujatý voči Kočnerovi? Na jednej strane máme prokurátora, ktorého manželka vďačí za zamestnanie Lipšicovi a Grendelovi a na druhej strane žalovaného, ktorého zásluhou v minulosti Lipšic s Grendelom „trpeli“.

 

„Principiálnosť a „čestnosť“ prokurátora Šantu

Odporúčame si pozorne preštudovať článok, ktorý ešte v roku 2014 napísal bloger Adam Kemény. Volá sa „Marek Vagovič v sieti NOVA alebo o novinárskom konflikte záujmov“. Len pripomínam, že na Adama Keményho podal v minulosti Gábor Grendel niekoľko trestných oznámení za zverejňovanie jeho súkromnej komunikácie. Tento poznatok ma privádza k záveru, že zverejnená emailová komunikácia je autentická.

Obsah spomínaného článku v krátkosti. 20.februára 2013 sa na Gábora Grendela obrátilo „investigatívne eso“ Marek Vagovič. Gábor Grendel v tom čase pôsobil ako poslanecký asistent Daniela Lipšica a zároveň podpredseda politickej strany NOVA. Vagovič Grendela požiadal o službu, ktorá spočívala v zistení osobných údajov istej osoby prostredníctvom databáz ministerstva vnútra. Paradox, že? Jeden z najväčších „plačkov“ čo sa týka lustrácií novinárov Vagovič žiada Grendela o vykonanie nelegálnej lustrácie.

Grendel sa obrátil na dve osoby – Vladimíra Pčolinského a manželku Jána Šantu – Emíliu Šantovú. Kým Pčolinský mu nepomohol, pani Šantová urobila všetko možné, prešla viaceré databázy a potrebnú informáciu pre Vagoviča získala. Veľmi zaujímavý je jej email Grendelovi z 21.03.2013 kde mu doslova píše: „skúsim cez cudzineckú, poprípade sa skúsim ešte spýtať jedného známeho z rezortu prokuratúry“ a pridáva smajlík. Skúsme sa zamyslieť, kto by ten jej známy z rezortu prokuratúry asi tak mohol byť? Že by jej manžel Ján Šanta? Pritom pani Šantová píše tak presvedčivo, že podľa všetkého by jej manžel nemal problém s tým pomôcť a takým spôsobom porušiť zákon. Čo ma núti pochybovať o jeho čestnosti a principiálnosti.

Zhrňme si fakty:

1.) Emília Šantová (manželka Jána Šantu spáchala nasledovné trestné činy a priestupky):

  • neoprávnené nakladanie s osobnými údajmi;
  • porušenie služobných predpisov;
  • v prípade, že lustroval verejný činiteľ – tak ide aj o zneužitie právomocí verejného činiteľa;
  • v prípade, že to niekto urobil na základe jej žiadosti, tak ide o navádzanie na trestný čin.

Zistiť, kto konkrétne lustroval, nemôže byť problém, stačí spätne overiť kto vo februári-marci 2013 na polícii, matrike a cudzineckej polícii lustroval pani Hildegardu Schulzovú s dátumom narodenia 1.11.1916.

2.) Gábor Grendel podľa zverejnených emailov jednoznačne navádzal Emíliu Šantovú na protiprávne konanie. Rovnako ho môžeme obviniť z neoprávneného nakladania s osobnými údajmi. Čo v situácii, keď zastáva funkciu predsedu Výboru pre kontrolu SIS nie je nič moc. Aj ľudí v SIS žiada o informácie pre svojich kamarátov – novinárov?

3.) Marek Vagovič veľmi dobre vedel, že žiada od Grendela protiprávnu „službu“. Keby sa tá informácia dala zohnať prostredníctvom otvorených zdrojov, tak by predsa nepotreboval Grendelove služby.

A čo s tým má Šanta? Ako sme už spomenuli, článok Adama Keményho bol zverejnený v roku 2014 vrátane dôkazov v podobe komunikácie. Neverím, že by Ján Šanta ten článok nečítal, keďže sa týkal jeho manželky. A keďže ho čítal, tak už dlhodobo vedel o spáchaní trestného činu. Čo podnikol? Pokiaľ nič (a máme za to, že nič), tak kryl trestný čin a priestupky, ktoré spáchala jeho manželka, súčasný predseda Výboru pre kontrolu SIS Gábor Grendel a „elitný“ novinár Vagovič.

Pán Ján Šanta určite nie je ani čestný, ani principiálny, ani nezaujatý. Napriek tomu sníva o kresle generálneho prokurátora a média v ňom tieto choré fantázie len udržiavajú.

Súvisiace články

Používame cookies aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. OK Viac info

Cookies